Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Zygmunt III Waza kibicuje polskiej reprezentacji

Zygmunt III Waza kibicuje polskiej reprezentacji

Ivon

Zabytkowy pomnik króla Zygmunta III Wazy otrzymał dziś gigantyczny biało-czerwony szalik kibica. Wszystko po to, by kibicować w czwartkowym meczu Polski z Portugalią.

Pomnik Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym w Warszawie został wzniesiony w XVII wieku. Dziś Kolumna Zygmunta jest ważnym symbolem Warszawy. Właśnie dlatego, Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy udekorował go gigantycznym atrybutem kibica.

To nie pierwszy raz kiedy król udziela poparcia drużynie piłkarskiej. Trzy lata temu Zygmunt III Waza kibicował z zielonym szalikiem na szyi warszawskiej Legii. Zawiązał mu go kapitan klubu Michał Żewłakow.

Jak długo na zabytkowym pomniku będzie wisiał biało-czerwony szalik?

– Tak długo jak Polska będzie walczyła w Euro2016 – mówi Jarosław Jóźwiak. – Najlepiej do samego finału.

Kibicowaniem zajął się też łódzki Tadeusz Kościuszko. Pomnik na Placu Wolności został uroczyście oddany w 1930 roku. Tadeusz Kościuszko ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii, dlatego właśnie przed meczem Polski ze Szwajcarią na pomniku pojawiła się koszulka reprezentacji Polski.

Kolumna Zygmunta na warszawskiej starówce nie jest jedynym pomnikiem, który zmienił historyczne oblicze. W tym roku projekt dekorowania zabytkowych pomników prowadził maltański artysta Clive Gerada.

Gerada nie mógł przebrać, ani pomalować pomników w rzeczywistości, ze względu na ich historyczną wartość, dlatego postanowił zmodyfikować je w programach komputerowych.

– Zmieniłem nudne historyczne pomniki w postaci klaunów – tłumaczy pomysł Gerada.

Królowa Victoria ma kolorowe włosy i tęczową parasolkę. La Valette zmienił się w La Papette, a maltański dziennikarz Manwel Dimech otrzymał czerwoną czapkę i nos.

Zdjęcia: materiały Urząd Miasta Warszawy/R.Motyl/boredpanda.com