Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zwiedzaj Gdańsk z lokalnymi przewodnikami

Zwiedzaj Gdańsk z lokalnymi przewodnikami

Joan

Nikt tak dobrze nie zna miasta, jak lokalni przewodnicy. Latem zarówno turyści, jak i mieszkańcy, będą mieli okazję zwiedzić Gdańsk spacerując alternatywnymi szklakami. Lokalni przewodnicy oprowadzą po zabytkowych dzielnicach i odkryją ich tajemnice. Będzie można zobaczyć: Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Zaspę, Nowy Port oraz Orunię. Pierwszy spacer już dziś.

Gdańsk, jakiego nie znamy, czyli alternatywne zwiedzanie

W trasę po Biskupiej Górce można się wybrać razem z Ryszardem Kopittke, lokalnym przewodnikiem, już dziś o godz. 17.30. Start: ul. Mennonitów 2 przy kościele Zielonoświątkowym. Spacery po Biskupiej Górce będą się odbywały w każdy poniedziałek i środę o 17.30 oraz w soboty o 12.00.

– Biskupia Górka jest miejscem niezwykłym ze względu na swoją autentyczną zabudowę, pochodzącą z XIX i XX wieku. To kameralna dzielnica położona w centrum Gdańska, jednak przez główną arterię zupełnie od niego odcięta. Trzy ulice, które ją tworzą – Biskupia, Na Stoku i Salvator charakteryzują się wąskimi klatkami schodowymi, efektownymi elewacjami kamienic w stylach historyzujących i wciąż zdobiącym jezdnię brukiem. Stare napisy na kamienicach przypominają nam przedwojenne czasy, gdy większość mieszkańców posługiwała się językiem niemieckim – opowiada o Biskupiej Górce lokalny przewodnik, Ryszard Kopittke.

We wtorek na spacer po Dolnym Mieście można się wybrać z Jackiem Górskim, lokalnym przewodnikiem i członkiem Stowarzyszenia Opowiadacze Dolnego Miasta. Wycieczka startuje o godz. 17.30 pod adresem Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14. Kolejne spacery będą się odbywały we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w niedzielę o godz. 12.00.

– Cały teren Dolnego Miasta początkowo pokrywała woda z morskiej zatoki, która potem zaczęła się cofać pozostawiając po sobie jezioro. W miarę upływu czasu zmieniło się w bagno, a później las, który wycięto, a na łąkach zaczęto wypasać rogaciznę i nierogaciznę. Ponieważ tej drugiej było zdecydowanie więcej – obszar ten został nazwany Świńskimi Łąkami. Gdy miasto zaczęło się rozbudowywać postanowiono osuszyć ten obszar i zbudowano sieć kanałów, która miała osuszyć tereny. Z tego powodu przez pewien czas na Dolne Miasto mówiono Amsterdam Północy – mówi Jacek Górski.

Historię i architekturę Zaspy odkryje Jarek Orłowski. Pierwsza wycieczka odbędzie się 21 czerwca, ale polecamy zapisać się na spacer między 27 czerwca, a 8 lipca. W tym czasie artyści z Polski, Włoch, Kolumbii i Argentyny będą pracowali przy muralu w ramach Festiwalu Monumental Art. Start o godz. 17.30 pod Klubem Plama GAK, ul. Pilotów 11. Kolejne spacery będą we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00.

– W tym roku Zaspa obchodzi swoje 42 urodziny. Dziś, wnętrza zaspiańskich plastrów miodu wypełnia zieleń. Osiedle zachowało swój oryginalny plan urbanistyczny i jak dotąd uniknęło nadmiernego zagęszczenia. Dzieci w drodze do szkoły najczęściej pokonują jedną uliczkę o uspokojonym ruchu. Lokalizacja umożliwia wygodny transport do wszystkich części trójmiejskiej aglomeracji. Architekci projektujący Zaspę inspirowali się osiedlem le Mirail w Tuluzie, wg projektu greckiego architekta Georgesa Candilisa, ucznia Le Corbusiera – mówi Jarek Orłowski, lokalny przewodnik.

Na koniec Katarzyna Werner, lokalna przewodniczka, zabierze chętnych na spacer po Nowym Porcie. Uczestnicy poznają mało znaną historię Strajku Dokerów, jaki wybuchł tu w sierpniu 1946 roku. Katarzyna Werner przybliży morską historię dzielnicy przy porcie.

To obecnie jedna z najciekawszych dzielnic Gdańska. Pierwszy spacer już w środę, rozpocznie się pod dawnym Morskim Domem przy ul. Marynarki Polskiej 15. Kolejne będą się odbywały w każdą środę o godz. 17.30 i sobotę o godz. 12.00.

– Obecność szczególnego sąsiedztwa zapewnia mieszkańcom doświadczenie odgłosów i brzmień nieznanych innym gdańszczanom jak np. regularne trąbienie promu odpływającego do Szwecji, czy kiedyś – niskie dźwięki silników mniejszego promu Wisłoujście odbijającego od 1977 do 31 maja 2016 roku z Nabrzeża Zbożowego – mówi Katarzyna Werner, lokalna przewodniczka po Nowym Porcie.

Spacery po Gdańsku z lokalnymi przewodnikami rozpoczynają się 20 czerwca i będą trwały do połowy września. W lipcu do powyższej listy dołączy Orunia. Spacery są bezpłatne, ale wymagane są wcześniejsze zapisy na maila: sien@ikm.gda.pl, pod tel. 58 301 2016 lub osobiście w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Daty spacerów w poszczególnych dzielnicach: www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Zdjęcia: UM Gdańsk