Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Zrewitalizowana kazamata na wynajem

Zrewitalizowana kazamata na wynajem

Ivon

Wrocławska kazamata, przy ul. Barbary, mogła w XVIII wieku pomieścić nawet pół tysiąca żołnierzy. Budynek z barokowymi sklepieniami odzyska swoją wartość historyczną, ale zostanie podzielony na apartamenty do najmu krótkoterminowego. Deweloper planuje zakończenie inwestycji w trzecim kwartale 2017 roku.

Bardzo ciekawa jest historia tego pruskiego budynku. Pierwotny projekt wyszedł spod ręki projektanta berlińskiej Bramy Brandendurskiej. Carl Gotthard Langhans był wybitnym, urodzonym na Śląsku architektem, który projektował nie tylko w Berlinie, ale także w Poczdamie. Zaliczano go do najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus.

Budynek kazamaty przy ul. Barbary powstał w 1776 roku i był rodzajem schronu na czas oblężenia. Miała tam mieszkać załoga pobliskiej twierdzy. Budynek lokalizowany na linii miejskiego zewnętrznego muru obronnego był wielokrotnie przebudowywany. Przez lata wiele razy zmieniał też swoją funkcję – raz był szpitalem wojskowym, innym razem koszarami. Do dzisiejszych czasów przetrwał w stosunkowo dobrym stanie. Choć dla historii architektury Wrocławia to unikalny obiekt, kazamata została wpisana do rejestru zabytków dopiero, gdy teren kupił inwestor i2 Development.

Arkadiusz Chamielec, szef biura projektowego Chamielec Architekci w Grupie i2 Development zapewnia, że wszystkim zależy na przywróceniu obiektowi oryginalnego charakteru.

– W tym celu zaprojektowaliśmy boniowanie na elewacji budynku, odtworzyliśmy detale toskańskich pilastrów i gzymsów – dodaje architekt. – Dla zwiększenia komfortu przyszłych mieszkańców dodaliśmy przeszklone balkony i lukarny w dachu. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe, które zostaną użyte przy przebudowie części wspólnych nadadzą wnętrzu surowego i eleganckiego charakteru – dodaje Arkadiusz Chamielec. – Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Budynek mieszkalno-usługowy „Na Kazamatach” stanowi jeden z 14 budynków wrocławskiego Bulwaru Staromiejskiego, który rewitalizuje deweloper I2 Development.

Z klimatycznych wnętrz obiektu wykończonych łukowymi sklepianiami widoczny będzie park ze starodrzewem, fosa miejska oraz bulwarowe kawiarnie i restauracje. Deweloper planuje wynająć 63 mieszkania o powierzchni od 23 do 64 mkw. Będą to kawalerki, kawalerki z antresolami oraz mieszkania 3-pokojowych. Część apartamentów na pierwszej kondygnacji zlokalizowana będzie w zabytkowych kazamatach. W większości mieszkań o zróżnicowanej wysokości – od 2,75 do ponad 4,5 metrów wysokości – przewidziano balkony, a w niektórych będzie możliwość dobudowania antresoli. Obiekt będzie miał 5 kondygnacji nadziemnych oraz jedną podziemną. Obok apartamentów będzie siedem lokali użytkowych (od 55 do 204 mkw.).