Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Zrewitalizowana Fabryka Grohmana

Zrewitalizowana Fabryka Grohmana

Ivon

Kiedy rozpoczęto rewitalizację Fabryki Grohmana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, do architektów z pracowni AGG, którzy przygotowali koncepcję przebudowy, zadzwonił ostatni, żyjący potomek rodziny Grohmanów, z pytaniem „Czy Państwo przebudowują moją fabrykę?”

Telefon odebrała Anna Grabowska, wiceprezes pracowni architektonicznej AGG. Z tej rozmowy wywiązała się nowa znajomość, której owocem są m.in. archiwalne zdjęcia we wnętrzach centrum biurowo-konferencyjnego, które powstało w dawnej Fabryce Grohmana.

– Ostatni potomek rodziny Grohmanów zdecydował się na przekazanie starych fotografii dokumentujących życie pracowników fabryki Muzeum Miasta Łodzi. Postanowiliśmy wykorzystać je we wnętrzach. W całym budynku na ścianach jest około 40 fototapet ukazujących historię rodziny Grohmanów. Pierwszym zdjęciem, które powiesiliśmy była fotografia załogi przedwojennego zakładu – mówi Anna Grabowska.

O historii tego miejsca przypominają nie tylko wielkoformatowe fototapety na ścianach. Fabryka w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej była częścią największego imperium fabrycznego Ludwika Grohmana i Karola Scheiblera. Mimo, że przy ul. Tymienieckiego strefa powstała wiele lat wcześniej, fabryka niszczała, a inwestor nie miał na nią pomysłu.

-Pomysł na rewitalizację zrodził się z potrzeby znalezienia siedziby dla ŁSSE. Fabryka Grohmana, podobnie jak kilkaset innych w Łodzi, popadała w ruinę, ponieważ praktycznie z dnia na dzień ustało w niej życie. Długo nie było na nią żadnego pomysłu. Jest pięknym przykładem architektury industrialnej, którą doceniono dopiero w ostatnich kilkunastu latach – mówi Anna Grabowska z AGG.

Projekt rewitalizacji fabryki Grohmana powstał w 2010 roku. Trzy lata później zakończono budowę i oddano centrum do użytkowania. Remont trwał 18 miesięcy. Generalnym wykonawcą była firma MCKB. Całość kompleksu była pod ochroną miejskiego konserwatora zabytków, dlatego architekci musieli konsultować z nim każdą zmianę.

Podczas rewitalizacji rozbudowano fabrykę według projektu z 1938 roku. Architekci dotarli do niezrealizowanych projektów rozbudowy obiektu.

– Wówczas zbudowano tylko trzy przęsła. Podczas rewitalizacji zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt dobudowując kolejne pięć przęseł. Dzięki temu uzyskaliśmy dodatkową powierzchnię, której potrzebowaliśmy – mówi Anna Grabowska.

Wyeksponowano ceglane ściany, fragmenty starych tynków, drewnianych stropów, żeliwne elementy i oryginalne wyposażenie fabryki. Zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku można znaleźć stalowe i żeliwne ozdoby. Pozostawiono zabytkowe kratownice, a wejście do centrum usłane jest dywanem z płyt żeliwnych.

We wnętrzach nie brakuje też współczesnych elementów nawiązujących do stylu epoki. Architekci zdecydowali się na zastosowanie materiałów z XIX wieku: drewno, kamień, stal. Na każdym kroku starano się podkreślić industrialny charakter wnętrz. O świetności imperium rodziny Grohmanów przypominają fotografie w formie fototapet na ścianach.

Rewitalizacja fabryki wymagała skomplikowanych prac konserwatorskich. Ręcznie wyczyszczono ponad 10 tys. cegieł i wymieniono ponad 64 tys. uszkodzonych.

– Na szczęście w okolicach Łodzi znajdują się jeszcze liczne cegielnie rodzinne, które wypalają cegły w technologii z XIX wieku. Mają odpowiednie maszyny i surowce – mówi Anna Grabowska.

Po rewitalizacji powstało tu centrum biurowo-konferencyjne, a także siedziba ŁSSE. W fabryce mieszczą się trzy sale konferencyjne – jedna duża, która jest w stanie pomieścić ok. 300 osób i dwie kameralne, a także liczne pomieszczenia biurowe.

Zrewitalizowana Fabryka Grohmana została doceniona na ExpoReal w Monachium, gdzie uznano ją za najlepszą nieruchomość komercyjną oddaną do użytku w 2013 roku. Łódzka fabryka walczyła z czterdziestoma innymi obiektami z całego świata.

Fot. Paweł Nowak/ Materiały ŁSSE S.A.