Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zrekonstruują 80-letni gdański zegar

Zrekonstruują 80-letni gdański zegar

Ivon

Brawo gdańszczanie. Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać ponad 72,7 tys. złotych na zrekonstruowanie zegara wieżowego na Biskupiej Górce. Wszystko wskazuje na to, że w noc sylwestrową 2016/2017 zegar zacznie odliczać czas.

Prawie 1200 indywidualnych darczyńców, firmy oraz organizacje społeczne zaangażowały się w zbiórkę „Prezent dla Gdańska”, którą zorganizowała Fundacja Gdańska wspólnie z władzami miasta oraz Stowarzyszeniem WAGA. Dzięki pomocy i wsparciu gdańszczan, miłośników Gdańska oraz instytucji trójmiejskich i zagranicznych, udało się zebrać 72 769 zł.

Odzyskując dawną świetność, zegar z inscenizacją bitwy morskiej stanie się unikatowym eksponatem i nowym, chętnie odwiedzanym punktem na mapie miasta. Uzupełni jednocześnie planowaną rewitalizację dzielnicy – mówił w maju Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który za dwa tysiące złotych wykupił jedno z dwunastu miejsc na tablicy darczyńców (będzie umieszczona przy zegarze) przyznaje, że w pierwszej kolejności przywrócone będą funkcje zegara i podświetlona zostanie wieża. Koszt tych prac to 70 tys. zł.

– W kolejnym etapie planujemy podkreślić walory artystyczne obiektu, czyli uruchomić mechanizm inscenizacji – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Termin realizacji drugiego etapu zależy od liczby zebranych środków. Wieża zegarowa, jak i tereny leżące wokół niej, nie należą do miasta, lecz są własnością policji, czynimy jednak starania, by ten teren przejąć na rzecz miasta i mieszkańców.

80-letni gdański zegar

Rekonstrukcję zegara poprowadzi Grzegorz Szychliński, kierownik Pracowni Zegarów Wieżowych z Oddziału Muzeum Nauki Gdańskiej wraz ze swoim zespołem. Grzegorz Szychliński tłumaczy, że pierwsze prace będą polegały na odbudowie dwóch mechanizmów zegarowych, odtworzeniu wskazówek, cyfr oraz stworzeniu tarcz.

– Prace projektowe właśnie ruszyły i wygląda na to, że w noc Sylwestrową 2016/2017 zegar zacznie odliczać czas – dodaje.

W przyszłości odrestaurowany w całości 80-letni gdański zegar może pełnić nowe funkcje turystyczne, gastronomiczne lub hotelarskie.

Zegar Biskupia Górka

Zegar na Biskupiej Górce, który znajduje się na wieży schroniska młodzieżowego im. Pawła Beneke, został wybudowany w 1938 roku. Rok później w Stoczni Gdańskiej odlano dzwony zegarowe. 21 Lipca 1940 roku po raz pierwszy na wieży zegarowej ukazała się inscenizacja walk okrętów: Piotr z Gdańska oraz św. Tomasz, której towarzyszyły melodie wygrywane na dzwonach.

Wieża o wysokości 25 metrów, z carillonem, jest najwyższym punktem widokowym na gdańskiej Biskupiej Górce. Od 1946 roku znajdowała się w zarządzaniu Milicji Obywatelskiej, obecnie należy do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, mieszczą się tu laboratoria kryminalistyczne.

Fot. Jerzy Pinka, Agata Biały/www.gdansk.pl