Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Znalazł skarb z XV wieku i dostał nagrodę od ministra kultury

Znalazł skarb z XV wieku i dostał nagrodę od ministra kultury

Ivon

50 tys. złotych nagrody otrzymał leśnik, który znalazł na polu dwa gliniane garnki wypełnione monetami pochodzącymi z XV w. Mężczyzna o skarbie poinformował Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze, które oszacowało wartość skarbu na ponad 400 tys. zł.

Okazuje się, że spacer na świeżym powietrzu ma same zalety, bo ruch nie tylko potrafi zadbać o nasze zdrowie, ale czasem także… o kondycję domowych finansów. Przekonał się o tym leśniczy nadleśnictwa Krzystkowice w woj. lubuskim, Bogusław Szwichtenberg, który w kwietniu ubiegłego roku, w Wielka Sobotę, wybrał się na rodzinny spacer. W okolicy Guzowa natrafił na dwa wystające z ziemi częściowo rozbite gliniane garnce. Gdy odniósł je do muzeum archeologicznego okazało się, że znalazł całkiem pokaźny skarb. Łącznie 6152 monety, w tym: 5365 halerzy zgorzeleckich, czeskich, morawskich oraz 787 groszy miśnieńsko-saksońskich, heskich, z mennicy w Halberstadt i czeskich. Eksperci potwierdzili, że monety są zabytkami archeologicznymi o wyjątkowej wartość zabytkowej, wartymi szacunkowo 423 535 zł.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków we wrześniu ubiegłego roku wystąpił do ówczesnego ministra kultury z wnioskiem o przyznanie nagrody pieniężnej dla uczciwego znalazcy.

Kilka dni temu odbyła się uroczystość przekazania Bogusławowi Szwichtenbergowi 50 tys. zł.

– Należy szczególnie docenić postawę odkrywców. Domyślając się wartości znalezisk, swoje kroki skierowali nie do antykwariuszy czy handlarzy, ale do muzeum i do miejscowego konserwatora zabytków. Nie ulegli pokusie łatwego zarobku, ale postąpili zgodnie z prawem – zaznaczył wicepremier prof. Piotr.

Nagrodę ministra kultury otrzymała również Irena Bilska oraz jej syn Robert Bilski, którzy na terenie Fortu Chrzanów na Bemowie w Warszawie odkryli depozyt butli na gaz bojowy z okresu I wojny światowej. O znalezisku powiadomili Warszawskie Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora i Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ekspert potwierdził, że znalezione butle służące do przechowywania gazu bojowego są zabytkiem archeologicznym, unikalnym, który dotrwał do naszych czasów tylko w pojedynczych egzemplarzach. Wartość znaleziska oszacowano na ponad 100 tys. zł. Na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za odkrycie to minister kultury przyznał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, czyli około 10 proc. szacowanej wartości zabytku.

Co roku do MKiDN napływa od kilku do kilkunastu wniosków od wojewódzkich konserwatorów zabytków, dotyczących przyznania nagrody za przypadkowe znalezienie zabytków archeologicznych.

Zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Danuta Matloch