Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Znaczek „Zabytkowe Organy w Polsce” otrzymał wyróżnienie

Znaczek „Zabytkowe Organy w Polsce” otrzymał wyróżnienie

Ivon

Znaczek pocztowy, który przedstawia najstarsze organy w Polsce znajdujące się w kościele klasztornym Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie, otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie filatelistycznym zorganizowanym podczas Konferencji GPSPA – Governmental Postage Stamp Printer’s Association 2016 w Berlinie.

Znaczek o nazwie „Zabytkowe Organy w Polsce” jest wspólną inicjatywą Poczty Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

30 lipca ubiegłego roku wprowadzono do obiegu dwa znaczki pocztowe w formie bloku o wartości 4,20 zł i 8,30 zł. Znaczki wydrukowano techniką offsetową i stalorytniczą, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: znaczki 51 x 39,50 mm, blok 75 x 100 mm, w nakładzie: blok 180 tys. sztuk, czarnodruk 40 tys. sztuk. Z tej okazji została wydana również koperta FDC.

Znaczek „Zabytkowe Organy w Polsce” - wyróżnienie

Autorem projektu jest Marzanna Dąbrowska, a autorem rytu Przemysław Krajewski. Na znaczkach „Zabytkowe Organy w Polsce” umieszczono organy z Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie, które zalicza się do najcenniejszych zabytków tego typu w Europie. To właśnie one były pierwowzorem dla słynnych organów z oliwskiej katedry w Trójmieście.

Klasztor Cystersów w Jędrzejowie - organy

Instrument, który dziś znajduje się w kościele klasztornym, pochodzi z lat 1745-1760 i zachował się prawie całkowicie w swej dawnej postaci. Od 1995 r. organy są wykorzystywane podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który przyciąga do Jędrzejowa muzyków z całego świata, w tym z USA, Kanady, Włoch, Belgii i Austrii.

Źródło: PWPW S.A., Poczta Polska S.A.