Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Ludzie » Zmarł wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich

Zmarł wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich

Ivon

Varsavianista, historyk sztuki i wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich prof. Marek Kwiatkowski zmarł 10 sierpnia 2016 roku w Warszawie. Był autorem kilkudziesięciu książek, nauczycielem akademickim oraz wybitnym znawcą architektury z czasów Stanisława Augusta.

– Łazienki Królewskie to była pasja. Stały się wyjątkową i wyłączną treścią mojego życia – mówił prof. Marek Kwiatkowski, który pracę tam rozpoczął od posady kustosza Pałacu na Wyspie. – Trzy dni namyślałem się czy objąć tę posadę, bo miałem tylko 29 lat, trochę się bałem. W Muzeum byli przecież pracownicy starsi, o wiele bardziej doświadczeni. Zgodziłem się po namyśle i 1 lutego 1960 r. otrzymałem nominację na kustosza Pałacu Łazienkowskiego. Już byłem magistrem, obroniłem się u profesora. Spostrzegłem, że wszyscy, którzy mnie lubili, raptem zaczęli się do mnie odnosić z rezerwą. Mówili, że chodzę z głową zadartą i jestem zarozumiały. Ja sam jednak nie wyczuwałem, żebym się cokolwiek zmienił.

Z czasem obejmował zarząd nad kolejnymi obiektami i ogrodem w Łazienkach. Realizując ideę Stanisława Augusta, któremu marzyło się utworzenie nowoczesnego muzeum publicznego, scalił w latach 90. Łazienki Królewskie i został ich dyrektorem. Odrestaurował liczne obiekty, w Starej Oranżerii zorganizował pierwszą w kraju Galerię Rzeźby Polskiej. Funkcję dyrektora Muzeum pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2008 r.

Z inicjatywy prof. Kwiatkowskiego powstało też Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, stworzył również skansen budownictwa staropolskiego, prywatne Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa oraz zaangażował się w odbudowę warszawskiej Królikarni i urządzenie w niej Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Był autorem aranżacji wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim, sprawował też nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego.

Za swoje zasługi, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy, a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa, przyznano mu Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Order św. Stanisława, Order św. Łazarza i Order Uśmiechu, oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Na emeryturze dyrektor Łazienek Królewskich poświęcił się głównie pisaniu, choć zdarzało mu się malować pejzaże w duchu impresjonizmu. Zmarł w wieku 86 lat.

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie, fot. Czesław Czapliński