Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Zielony apartamentowiec, który dba o mieszkańców i miasto

Zielony apartamentowiec, który dba o mieszkańców i miasto

Dariusz Sapa

Mieszkanie w mieście ma swoje plusy i minusy. Atutem życia na terenie miasta jest niewątpliwie bliskość wszelakich usług: sklepów, szpitali, centrów handlowych. Życie w mieście to również możliwość łatwiejszej realizacji swoich pasji, która wynika z dostępu do dóbr, które nam to umożliwiają. Korty tenisowe, baseny, kluby bilardowe – to miejsca, które rzadko można spotkać poza metropoliami. Niemniej jednak życie w dużych ośrodkach ma oczywiście swoje wady, nie uświadczymy tu spokoju znanego ze wsi.

Życie miasta charakteryzuje się dźwiękami policyjnych syren, odgłosem pracujących silników i przejeżdżających tramwajów. Niestety, za liczne wygody zmuszeni jesteśmy zapłacić hałasem i spalinami, które towarzyszą nam w wielkomiejskim życiu. Jak temu zaradzić, kiedy nie chcemy wyprowadzać się na obrzeża miasta? Luciano Pia, włoski architekt, znalazł (przynajmniej częściowe) rozwiązanie.

Apartamentowiec w Turynie

W jego wizji ludzie i przyroda mogą żyć w symbiozie nawet w trudnej miejskiej przestrzeni. Budynek, który zaprojektował w Turynie, tkanym 5-piętrowym miksem bujnych drzew i stalowych dźwigarów, który ma sprawić, że jego mieszkańcy będą czuć się w nim jak w gigantycznym doku na drzewie. Organiczny i asymetryczny kształt tarasów pozwala drzewom „wyrastać” z budynku w losowych miejscach. Stawy na dziedzińcu zapewniają mieszkańcom orzeźwiające miejsce do wypoczynku w okresie letnim, a 150 drzew tracących liście w zimie, pozwala światłu wpadać do budynku podczas ciemniejszych zimowych miesięcy. Apartamentowiec, poprzez tak dużą ilość roślinności, bierze wydatny udział w filtracji powietrza w mieście i izoluje jego mieszkańców od miejskich dźwięków i zapachów.

Zielony apartamentowiec, którego budowę zakończono w 2012 roku, znajduje się przy Via Chabrera 25 w Turynie, można go zobaczyć na Google Maps Street View.

Liczymy, że taki apartamentowiec nie będzie wyjątkiem i z biegiem lat takich budynków powstanie o wiele więcej. Liczne zalety takiego rozwiązania nie tylko umilą życie jego mieszkańcom, ale również przydadzą się metropoliom, w których się pojawią.

Zielony apartamentowiec w Turynie

Obecnie trwa moda na marmurowe klocki. Aspirują one do miana pięknych apartamentowców dla wyższej klasy średniej, ale w rzeczywistości nie wynika z nich nic wartościowego. Poza wątpliwym splendorem, stanowią element tymczasowej mody, która i tak przeminie. Przy stawianiu nowych budynków warto wziąć pod uwagę faktyczne dobro osób mających w nich zamieszkać oraz wpływ jaki może wywrzeć na miasto. I to wpływ, który będzie czymś więcej, niż tylko ślepym „wpisaniem się w tkankę miejską” – jak mają to w zwyczaju pisać deweloperzy.

Źródło: lucianopia.it