Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Zeitz MoCAA – afrykańskie muzeum w silosach zbożowych

Zeitz MoCAA – afrykańskie muzeum w silosach zbożowych

Ivon

Jak można wykorzystać stare silosy zbożowe wątpliwej urody? Słynny brytyjski architekt Thomas Heatherwick przygotował projekt zlokalizowania w nich Afrykańskiego Muzeum Sztuki Współczesnej Zeitz MoCAA. Muzeum, w którym prezentowana będzie nowoczesna afrykańska sztuka, ma stać się nowym symbolem Kapsztadu. Otwarcie w 2016 roku.

Thomas Heatherwick, razem z Markiem Coetzee, byłym dyrektorem Rubell Family Collection w Miami, przygotowali bardzo odważny projekt zaadoptowania starych silosów zbożowych na potrzeby Zeitz MoCAA, czyli Muzeum Afrykańskiej Sztuki Współczesnej.

Obiekt, której ukończenie planowane jest na 2016 rok, ma szansę stać się ikoną architektury muzealnej, podobnie jak angielska Tate Modern zlokalizowana w zabytkowej elektrowni nad brzegiem Tamizy.

Jaki projekt przedstawił Heatherwick?

Władze Kapsztadu i architekci postanowili wykorzystać silosy zbożowe należące do spółki V&A Waterfront. Wysoki na 57 metrów obiekt jest ważną częścią panoramy Kapsztadu. Zlokalizowanie w jego wnętrzach galerii sztuki współczesnej przyczyni się z pewnością do wzrostu popularności tego miejsca i prezentowanej w nim kolekcji sztuki.

Muzeum Afrykańskiej Sztuki Współczesnej Zeitz MoCAA

Sercem, wybudowanego w 1921 roku były 42 betonowe cylindry. Heatherwick zdecydował o usunięciu ośmiu z nich, żeby powstało centralne atrium. Atrium nie tylko zapewni dostęp światła do tej części budynku, ale także stanie się przestrzenią wystawienniczą. Ma w nim stanąć rzeźba południowoafrykańskiego artysty Nicholasa Hlobo, prezentowana na Biennale w Wenecji w 2013 roku. Fundatorem rzeźby jest Jochen Zeitz, znany kolekcjoner i sponsor wielu instytucji sztuki i kultury, który często dzieli się eksponatami ze swojej prywatnej kolekcji.

Mark Coetzee, kurator muzeum, przyjechał do Republiki Południowej Afryki, po tym jak 25 lat z sukcesami kierował instytucją kultury i sztuki w Miami. Postanowił zaszczepić na afrykańskim gruncie, wiele amerykańskich rozwiązań. Celem Coetzee jest zgromadzenie na ekspozycji ponad dwóch tysięcy prac afrykańskich artystów i twórców diaspory. Nie zabraknie z pewnością dzieł takich sław, jak: Steve McQueen, Yinka Shonibare i William Kentridge.

W silosie zbożowym magazynowano surowce do 1990 roku. Heatherwick chce pozostawić we wnętrzu maszyny, przypominające o poprzedniej funkcji budynku. Piwnice mają zostać jednak przeprojektowane w taki sposób, żeby stworzyć w nich ścieżkę edukacyjną. Na 9 piętrze znajdzie się restauracja. Z kolei w betonowych cylindrach ma powstać aż 80 pomieszczeń ekspozycyjnych, w którym znajdzie się kolekcja stała, której fundatorem w dużej części jest Jochen Zeitz oraz przestrzeń dla wystaw czasowych. Zeitz nie tylko przekazał większość dzieł, który zobaczymy w kolekcji stałej, ale zobowiązał się też do uzupełniania jej w przyszłości. Dzięki tym funduszom Zeitz MoCAA może stać się najważniejszym centrum sztuki w Afryce.

Zeitz MoCAA RPA

Projekt adaptacji silosu na potrzeby galerii sztuki Hetherwick przedstawił w 2014 roku, ale w jego głowie koncepcja pojawiła się już wiele lat wcześniej. Rewitalizacja przemysłowych obiektów na muzeum, czy galerię sztuki, jest a Afryce stosunkowo nowym pomysłem. Z tego względu budzi tak wielkie zainteresowanie.

Władze Kapsztadu mają nadzieję, że Zeitz MoCAA stanie się jednym z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie, a także będzie motorem napędowym całej dzielnicy. W jego sąsiedztwie mają powstać apartamenty mieszkalne, budynki handlowe i biurowe, a także hotel i tereny rekreacyjne.

Wizualizacje i zdjęcia: Heatherwick Studio