Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Gorące informacje » Zburzyli gotycką piwnicę podczas budowy Forum Gdańsk

Zburzyli gotycką piwnicę podczas budowy Forum Gdańsk

Joan

Inwestycja Forum Gdańsk rozpoczęła się rok temu. Zakłada nie tylko budowę nowego kompleksu, ale też rewitalizację Targu Siennego i Targu Rakowego, dzięki czemu historyczne centrum ma się zmienić nie do poznania. Dziś wiemy, że zmieni się bezpowrotnie. Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku poinformował właśnie, że doszczętnie zburzono gotycką piwnicę oraz ceglany budynek z XV wieku.

Miłośnicy zabytków, a także zwykli gdańszczanie są wzburzeni. O projekcie budowy Forum Gdańsk i rewitalizacji Targu Rakowego oraz Targu Siennego mówiło się od dawna. Inwestor na bieżąco przekazywał informacje z budowy, a nawet nakręcił film z lotu ptaka, na którym można było zobaczyć postępy prac na budowie. Nie zapowiadano jednak konieczności zburzenia dziedzictwa historycznego Gdańska. Informację o zniszczeniu gotyckiej piwnicy przekazał Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku, na swoim profilu na Facebooku.

Zburzyli gotycką piwnicę podczas budowy Forum Gdańsk

„Z żalem informuję, że na terenie Targu Siennego w Gdańsku, został doszczętnie zniszczony budynek ceglany z XV wieku, zawierający kompletnie zachowaną gotycką piwnicę, o której ochronę apelowałem do Wojewody Pomorskiego osobiście w dniu 18 lipca br. oraz pisemnie w dniu wczorajszym. Niestety zabytek został w dniu dzisiejszym całkowicie zniszczony w związku z budową galerii handlowej w centrum Gdańska” – pisze Tomasz Korzeniowski.

Gotycką piwnicę odkryto kilka miesięcy temu podczas budowy.

Choć archeolodzy ocenili, że wybudowano ją między XV, a XVIII wiekiem, była świetnie zachowana. Mimo tego, wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję o jej wyburzeniu. Tomasz Korzeniowski uważa wyburzenie za „bestialski akt barbarzyństwa”. Co więcej jego zdaniem decyzja konserwatora zabytków była niezgodna z prawem.

„Obszar historycznego śródmieścia został wpisany do rejestru zabytków oraz posiada status pomnika historii w związku z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym jest chroniony prawnie wraz z elementami składowymi. Wskazuje na to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2012 r. (II OSK 1490/11)” – pisze Korzeniowski i dodaje – „zburzenie średniowiecznego zabytku architektury na terenie Gdańska uważam za bestialski akt barbarzyństwa. Doszło do niepowetowanej straty dla zasobu dziedzictwa narodowego. 
Proszę o zainteresowanie się tym skandalem oraz jego potępienie, tak aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. Zobowiązuje nas do tego treść Konstytucji RP oraz międzynarodowe zobowiązania Polski”.

Forum Gdańsk jest jedną z największych gdańskich inwestycji oraz projektów rewitalizacyjnych w mieście – zakłada rewitalizację Targu Siennego i Targu Rakowego. To kompleks handlowy z pasażem, w którym ma się znaleźć 220 sklepów i lokali usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, restauracje i kawiarnie oraz klub fitness. Po rewitalizacji Targ Rakowy będzie miał formę pasażu przechodzącego w plac miejski. Przy nim zlokalizowane będą kawiarnie i restauracje. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni ciągnąć ma się bulwar. W kolejnym etapie powstaną biurowce.

Forum Gdańsk wizualizacja

Do tej pory inwestor podkreślał dbałość o historyczny aspekt tego miejsca. Dowodem na to miało być m.in. powstanie Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska na terenie Forum. Rewitalizacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków poddano także dawne przedszkole Sióstr Elżbietanek. Wszelkie zabytkowe przedmioty, które wykopano podczas budowy zostały przekazane do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Na terenie Forum odnaleziono bowiem ponad tysiąc eksponatów m.in. monet, żetonów, biżuterii i zabawek. Znaleziska datowane są na okres od XIV do XVIII wieku. Można je było oglądać w czerwcu na wystawie w piwnicach Głównego Miasta.

Za wyburzenie historycznej piwnicy odpowiada nie tylko deweloper. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland, właścicielem oraz deweloperem centrów handlowych w Europie i Turcji oraz Gminą Miasta Gdańska i grupą PKP. Otwarcie kompleksu planowano na 2017 rok. W komunikacie przesłanym mediom trzy tygodnie temu prezydent miasta Paweł Adamowicz, podkreślał, że:

– Ta przestrzeń da nową jakość Śródmieściu Gdańska. Nowy węzeł integracyjny, miejsca do spędzenia wolnego czasu, obiekty kulturalne, gdzie można będzie rozpocząć historyczną wędrówkę po mieście– mówił prezydent Gdańska.

Pierwszy historyczny punkt wędrówki został właśnie zniszczony.

Zdjęcia: Profil na Facebooku Tomasza Korzeniowskiego/ Wszystkie fotografie stanowią kadry z filmu opublikowanego w serwisie YouTube przez użytkownika Olaf PRAWDA/materiały Multi

  • Wojtek Godek

    Sztuka pisania nagłówków. Z tekstu dowiadujemy się, że piwnica była „oceniana” na XV–XVIII wiek. Jeżeli XVIII to trudno, by była gotycka. Nie mniej takie określenie pojawia się w nagłówku…