Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zakopiański hotel Bristol po nowemu

Zakopiański hotel Bristol po nowemu

Joan

W Zakopanem, w zabytkowym hotelu Bristol, zostanie otwarty hotel Four Points by Sheraton. Projekt rozbudowy przygotowują architekci z Grupy 5. Obiekt zostanie rozbudowany w oparciu o rysunki architekta hotelu Zygmunta Ostafina z 1927 roku.

Architekci z pracowni Grupa 5 od kilku miesięcy prowadzą konsultacje i negocjacje z konserwatorem zabytków. Otwarcie Four Points by Sheraton w zabytkowym gmachu hotelu Bristol wymaga bowiem znacznej rozbudowy historycznej bryły obiektu. Zgodnie ze standardami nałożonymi przez sieć Starwood Hotel&Resort w hotelu oprócz kilkudziesięciu pokoi ma się znaleźć restauracja, centrum fitness, bar oraz basen dla gości. To wymaga większej powierzchni.

Hotel Bristol wybudowano w latach 1923-26 według projektu Zygmunta Ostawina.

To jeden z najważniejszych architektów na Podhalu. Zaprojektował m.in. Sanatorium Nauczycielskie na Gubałówce czy Pensjonat Złoty Róg. Sam mieszkał w wybudowanej przez siebie willi Krzesanica. W momencie powstania, hotel Bristol był jednym z najbardziej luksusowych. W 80 pokojach znajdowały się umywalki. Łazienki były na korytarzu.

Zrealizowany projekt budowy hotelu Bristol nie był jedynym. Zygmunt Ostawin przygotował wówczas kilka koncepcji. Wybrano tą nawiązującą wyglądem do rezydencji królewskich. Inna była bardziej panoramiczna. Architekci z Grupy 5, którym powierzono przygotowanie koncepcji rozbudowy postanowili powrócić do tych pomysłów.

– Projekt zakłada rozbudowę historycznej bryły obiektu w duchu rysunków architekta obiektu Zygmunta Ostafina z 1927 roku – mówi Marcin Dobrowolski z Grupy 5 Architekci. – Odnowiona zostanie fasada historycznego obiektu z motywami art. deco.

Nowy inwestor chce przywrócić hotelowi Bristol dawną świetność. Obiekt ma być jednym z najbardziej luksusowych w Zakopanem. Jego atutem jest niezwykła okolica. Z pokoi hotelowych rozpościera się widok na Giewont, a w pobliżu płynie szumiący potok. Przed wojną hotel Bristol był miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej. Pierwszy dyrektor hotelu, Marian Jamontt ściągał do hotelu artystów i ciekawe osobistości. Organizowano tu potańcówki na świeżym powietrzu.

– Obiekt projektowany jest z wysokim poszanowaniem jego historycznej wartości spełniając jednocześnie wytyczne pozwalające na wprowadzenie nowoczesnej funkcji hotelowej – mówi Dobrowolski. – Najcenniejszymi elementami budynku jest fasada frontowa i zawarte na niej detale budynku w stylu art deco.

A jak będą wyglądały wnętrza hotelu? Jednym z najbardziej ozdobnych miejsc jest sala balowa. Architekci zainspirowali się dekoracjami i w podobnym duchu chcą urządzić pozostałe wnętrza.

– Podkreślona zostanie oś główna oraz monumentalny charakter fasady frontowej poprzez poszerzenie schodów wejściowych oraz lokalizację podjazdu centralnie przed arkadami. Powstanie dodatkowo przestrzeń rekreacyjna przed obiektem – mówi Dobrowolski.

Marka hotelarska Four Points by Sheraton znana jest z poszanowania lokalnej architektury. Tak też ma być w Zakopanem.

Zdjęcia: materiały Grupa 5 Architekci