Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Zaha Hadid na znaczkach pocztowych w Iraku

Zaha Hadid na znaczkach pocztowych w Iraku

Joan

Irakijski rząd postanowił uhonorować Hadid, urodzoną w Bagdadzie, najsłynniejszą kobietę architekt na świecie. Zaha Hadid zmarła kilka miesięcy po tym, jak została uhonorowana przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich. Zdjęcie zrobione po tym wydarzeniu znalazło się na irackich znaczkach.

Iracka poczta po raz pierwszy postanowiła uhonorować architektów i umieścić ich wizerunek na kolekcjonerskich znaczkach pocztowych. Ten zaszczyt spotkał dwóch ukochanych architektów kraju: Mohameda Makiya, który zmarł w zeszłym roku w wieku 101 lat oraz Zahę Hadid, zmarłą w marcu w wieku 65 lat w Miami. O ile Makiya znany był głównie w Iraku, Hadid była gwiazdą architektury na wszystkich kontynentach. Jako pierwsza na świecie kobieta, otrzymała Nagrodę Pritzkera, czyli architektonicznego Nobla. Zaha Hadid była córką byłego prezesa irackiej Partii Demokratycznej. Zanim poszła na studia architektoniczne do Londynu, ukończyła matematykę na American University w Bejrucie.

Znaczki z wizerunkiem Zahy Hadid właśnie trafiły do sprzedaży. Mają wartość 750 irackich dinarów, czyli niecałego dolara. Ze względu na osobę Hadid, z pewnością zyskają na wartości. To gratka dla fanów architektury i twórczości samej Zahy Hadid na całym świecie.

Zdjęcie: Gihan Badi/Twitter