Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » 8 zabytkowych miejsc, które warto odwiedzić w majówkę

8 zabytkowych miejsc, które warto odwiedzić w majówkę

Ivon

Święta majowe to idealny moment na naładowanie baterii oraz poświęcenie tego czasu rodzinie oraz najbliższym. To także doskonała okazja do tego, by nadrobić zaległości związane ze zwiedzaniem ciekawych i historycznych miejsc w Polsce. Dla tych, którzy jeszcze nie mają planów na najbliższe dni przygotowaliśmy subiektywne zestawienie 10 zabytkowych miejsc, które warto odwiedzić w majówkę.

1. Opactwo Cystersów w Lubiążu

Jeden z najstarszych klasztorów na Śląsku i w Polsce. Drugi pod względem wielkości, zespół klasztorny na świecie, nazywany “arcydziełem baroku”. W skład zespołu klasztornego wchodzi bazylika Wniebowzięcia NMP wybudowana w latach 1307-1340, klasztor, pałac opatów, kościół św. Jakuba oraz szereg zabudowań gospodarczych. Pod bazyliką, znajdują się groby Piastów Śląskich oraz prawie 100 mumii opatów cysterskich i zakonników. Chyba zgodzicie się, że jest to jedno z miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć!

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów jest oczywiście otwarte dla zwiedzających w dniach 1-3 maja. Cena nie jest zbyt wygórowana. Ulgowy bilet kosztuje 10 zł, normalny 15 zł.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym miejscu, odwiedźcie oficjalną stronę Fundacji Lubiąż: http://www.fundacjalubiaz.org.pl/imprezy.php

2. Zamek Górka w Sobótce

Piękny XII-wieczny zamek leżący u stóp Ślęży. Wielokrotnie przebudowywany. Najbardziej po wojnach husyckich w XV wieku. Mimo wielu zniszczeń, udało zachować się m. in. mury gotyckie. Po II wojnie światowej odkryto tutaj fragmenty średniowiecznych polichromii. Dwie romańskie rzeźby lwów, które obecnie stoją przed bramą pałacu odnaleziono w fundamentach przy jednym z remontów.

Zamek Górka w Sobótce

Zamek Górka dostępny jest dla zwiedzających w każdy dzień tygodnia, również w majówkę. Ceny biletów: Dzieci – 2 zł, dorośli – 4 zł. Dodatkową atrakcją może być nocleg w tym niesamowitym miejscu. Właściciele zamku udostępnili niedawno 5 pokojów, mogących pomieścić łącznie 16 osób.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Zamku Górka: http://www.zamekgorka.pl/

3. Zamek Kliczków na Dolnym Śląsku

Zamek Kliczków

W Zamku Kliczków, tak jak co roku, 1 maja organizowana jest Majówka Rycerska. Konkursy i pokazy przeniosą gości w odległe czasy zbrojnych krucjat i dzielnych rycerzy. Turniejowi towarzyszy spływ pontonowy rzeką Kwisą, którego uczestnikami mogą być zarówno dzieci jak i dorośli. Podczas Majówki Rycerskiej najmłodsi mogą uczestniczyć w konkursach sportowych, wokalnych i tanecznych a także zajęciach plastycznych. W programie jest także zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wesołe miasteczko dla dzieci, dania z grilla, oraz wszelakie pokazy.

Zamek Kliczków. Majówka

3 maja Stajnia Książęca zaprasza od godziny 11:30 na towarzyskie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, przejażdżki wozem konnym i bryczką, a także grill pod folwarczną wiatą.

Wstęp na imprezę jest darmowy.

Więcej informacji na stronie oficjalnej Zamku Kliczków:
http://www.kliczkow.com.pl/imprezy/majowka

4. Łazienki Królewskie

Podczas majówki w Łazienkach Królewskich każdy znajdzie coś dla siebie. W ogrodach 1 maja odbędzie się Piknik Europejski, organizowany wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów z okazji wstąpienia Polski do UE i holenderskiej prezydencji oraz obiektach Muzeum, do których wstęp, między 29 kwietnia, a 8 maja, jest bezpłatny.

Łazienki Królewskie

W trakcie Pikniku Europejskiego można będzie posłuchać koncertów i występów chórów, obejrzeć pokazy jazdy konnej oraz parady orkiestr wojskowych i policyjnych, a także wziąć udział w rodzinnych grach i zabawach na świeżym powietrzu. Piknik Europejski zainauguruje uroczysty koncert połączonych orkiestr w Amfiteatrze, o godz. 12, który będzie również transmitowany online w Wirtualnym Muzeum.

Łazienki Królewskie

W Święto Konstytucji, w Pałacu na Wyspie odbędzie się uroczysta zmiana warty Gwardii Królewskiej przy Konstytucji 3 Maja, w wykonaniu Arsenału – Stowarzyszenia Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831. Na tarasie pałacowym zostanie zaprezentowany spektakl z XVIII-wieczną muzyką oraz dawnymi tańcami francuskimi i polskimi. Potem każdy, kto będzie chciał spróbować swoich sił w narodowym tańcu polskim – polonezie, będzie mógł wziąć udział warsztatach pod okiem mistrza.

Więcej szczegółów na stronie Łazienek Królewskich:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci

5. Hydropolis

Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie Hydropolis jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Mieści się w zabytkowym zbiorniku czystej wody, który został wybudowany w 1893 roku.

Hydropolis

Na czterech tysiącach metrów kwadratowych można dowiedzieć się wszystkiego na temat wody. Do dyspozycji zwiedzających są 64 interaktywne instalacje w ośmiu strefach tematycznych. Wizytówką wystawy jest przestrzeń „Planeta Wody”, w której zwiedzający mogą zobaczyć projekcję sferyczną na zawieszonym ponad taflą wody globie oraz mapping 3D rzutowany na jeden z największych ekranów w Polsce. Osobne strefy zostały poświęcone znaczeniu wody dla człowieka, historii inżynierii wodnej, a także współczesnym systemom zarządzania wodą.

Hydropolis Wrocław

W trakcie weekendu majowego Hydropolis jest oczywiście otwarte. 1 i 3 maja godziny otwarcia będą takie, jak zwykle w sobotę i niedzielę (od g. 10 do g. 20, ostatnie wejście o 18.30). W poniedziałek 2 maja od g. 9 do g. 18 – ostatnie wejście o g. 16.30.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Hydropolis: http://hydropolis.pl/

6. Zamek Książ. Festiwal Kwiatów i Sztuki

Miejsce pełne tajemnic, które raz do roku zmienia się w miejsce wyjątkowe dla ludzi wrażliwych na piękno natury. „Festiwal Kwiatów i Sztuki” bo o nim mowa to idealny sposób na powitanie pięknej pogody. Poprzez girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz warsztaty formowania drzewek bonsai możemy poczuć prawdziwy wiosenny klimat. W tym czasie Zamek Książ zamienia się w bijące serce Dolnego Śląska – to właśnie tu gromadzi się tysiące turystów, fascynatów roślin i miłośników ogrodnictwa z całej Polski.

Zamek Książ

Jak każdego roku do zamku przybędzie ponad 250 wystawców, a wraz z nimi wielu ogrodników, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów.

Całości uroku dodaje fakt, że impreza ma miejsce w miejscu wyjątkowym. Trzecim co do wielkości zamku w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Co prawda tylko jego niewielka część jest udostępniona do zwiedzania, ale w trakcie festiwalu atrakcji nie powinno tam zabraknąć.

Zamek Książ

Koszt normalnego biletu uprawniającego do udziału w festiwalu kosztuje 20 zł i uprawnia on do jednokrotnego wstępu na teren festiwalu w wybranym dniu wydarzenia, które trwa od 30.04 do 03.05.2016 r. Bilety upoważniają dodatkowo do udziału we wszystkich wykładach, projekcjach filmowych, występach artystycznych oraz pozostałych atrakcjach.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę Zamku Książ:
http://www.ksiaz.walbrzych.pl

7. Twierdza Srebrna Góra

Jeżeli zwiedziliśmy już Zamek w Książu, a tego rodzaju atrakcji wciąż nam niedostatek, to spod Wałbrzycha niedaleko jest do Srebrnej Góry, gdzie możemy obejrzeć Twierdzę Srebrnogórską wzniesioną w latach 1765–1777. Na miejscu czeka na nas okazała budowla posiadająca bardzo ciekawą historię, ale nie tylko.

W ramach zwiedzania możemy wykupić bilety w cenie 17 zł za bilet normalny i 14 zł za bilet ulgowy. Dlaczego warto?

Zwiedzanie Twierdzy zaczyna się na terenie Bastionu Dolnego – Niederbastionu. W tym miejscu po raz pierwszy zwiedzający są zapoznawani z historią twierdzy oraz jej podstawowymi funkcjami. Następnie, przy udziale przewodnika, turyści są oprowadzani po całym obiekcie. W trakcie wycieczki zapoznamy się z bronią czarnoprochową używaną przez armię pruską w epoce napoleońskiej. Pokaz ten kończy się pokazowym wystrzałem z muszkietu lub pistoletu skałkowego.

 Twierdza Srebrna Góra

Następnie trasa turystyczna prowadzi do podziemnej kazamaty studziennej, gdzie turyści mają możliwość zobaczenia odrestaurowanej studni, o głębokości ok. 70m, która stanowiła główne zaopatrzenie Twierdzy w wodę. Dalej trasa prowadzi do wyjścia z podziemi na dziedziniec Donjonu, gdzie kończy się trasa turystyczna z przewodnikiem i turyści mają czas na indywidualne zwiedzanie, szczególnie ciekawym miejscem zwiedzania indywidualnego jest taras widokowy na koronie Donjonu.

Tutaj na turystów czaka nie lada gratka dla której warto było pokonać trud wejścia na Twierdzę Srebrna Góra. Z korony mamy możliwość obejrzenia panoramy sięgającej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się lesiste grzbiety Gór Bardzkich i Sowich.

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę:
http://www.forty.pl/index.php/190-majowka-2016

8. Polna Zdrój

Polna Zdrój to ponad 200-letnie siedlisko w XIII wiecznym miasteczku Wleń na Dolnym Śląsku. Niedawno odrestaurowane przez Mateusza Trojanowskiego (znanego i cenionego polskiego architekta), zabudowania mają malownicze usytuowanie – znajdują się na skarpie z widokiem na Karkonosze. Co ciekawe, siedlisko ma status gospodarstwa ekologicznego.

Polna Zdrój

Miasteczko mieści się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Rezerwatu Ptactwa. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne trasy rowerowe, kajakowe, pontonowe i spacerowe, aquaparki oraz możliwość jazdy konnej od 10 do 30 km. Mnóstwo zabytków i unikatowej zwierzyny (np. Derkacz). Okoliczne lasy są bogate w liczne wąwozy i strumyki.

Więcej informacji: http://www.polnazdroj.com

Zdjęcia: Zamek Kliczków, Łazienki Królewskie, New Amsterdam, Zamek Górka, Zamek Książ, goodpoland.com

  • Renia

    W majówkę zdążyłam odwiedzić tylko Hydropolis, ale i tak było super