Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Do Wilanowa wróciły zabytkowe meble odnalezione w Dreźnie

Do Wilanowa wróciły zabytkowe meble odnalezione w Dreźnie

Ivon

Dwa XVIII-wieczne meble, utracone podczas II wojny światowej, wróciły do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zabytkowe meble udało się odnaleźć w Dreźnie, gdzie niemieccy muzealnicy ustalili, że na damskim biurku i kabinecie, znajdują się pozostałości oznakowań świadczących o pochodzeniu mebli z historycznej wilanowskiej kolekcji.

Zabytkowe meble przekazał w lutym na ręce ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego, Stanislaw Tillich, przewodniczący Bundesratu w Niemczech i premier Wolnego Kraju Saksonii.

– Muzealnicy drezdeńscy odnaleźli te dzieła sztuki, zidentyfikowali je jako wilanowskie, zwrócili się do nas. Dzięki decyzji rządu saksońskiego, pracy muzealników i współpracy z naszą stroną udało się doprowadzić do tego sukcesu – mówił podczas przekazania mebli wicepremier Piotr Gliński. I dodał, że wojenne losy obiektów nie są znane.– Możemy się tylko domyślać, jak to się stało, że one znalazły się w Zbiorach Sztuki w Dreźnie.

Zabytkowe meble reprezentują rozpowszechnioną w Europie XVIII wieku modę na sztukę Dalekiego Wschodu. Francuskie damskie biurko rokokowe z opuszczanym pulpitem zostało wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę, Jacquesa Dubois.

Drugi mebel to utrzymany w stylu chińskim kabinet z początku XVIII w. zamykany dwuskrzydłowymi drzwiczkami kryjącymi wnętrze z piętnastoma szufladkami. Jego powierzchnia pokryta została europejską czarną laką z malowanymi na białym tle barwnymi dalekowschodnimi pejzażami.

Meble zostaną poddane teraz badaniom, a po przeprowadzeniu konserwacji zostaną udostępnione publiczności.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski.

– Do tej pory udało się zidentyfikować blisko 63 tys. zaginionych z polskich muzeów obiektów. Zostały zidentyfikowane i dzięki temu można je odnajdywać na aukcjach czy poprzez monitorowanie internetu – dodaje prof. Gliński.

Do dziś do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów, w tym m.in.: „Popiersie Diany” Antoine’a Hudona, obraz Francesco Guardiego „Schody pałacowe”, „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, obrazy Juliana Fałata „Przed Polowaniem w Rytwianach” i „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”, „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej oraz „Czaty” Józefa Brandta.

Zdjęcia: Danuta Matloch/MKiDN