Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zabytkowa Sztolnia oddana turystom

Zabytkowa Sztolnia oddana turystom

Ivon

To największa atrakcja turystyki industrialnej w Zabrzu i regionie. Do zabytkowej Sztolni Królowa Luiza można wejść w centrum miasta, a także przy Placu Wolności w okolicach szybu Carnall. Na początku 2016 roku ma się zakończyć rewitalizacja całego obiektu.

Sztolnia Królowa Luiza składa się z zabytkowych budynków na powierzchni, a także z podziemnych wyrobisk. Chodnik, ciągnący się pod ziemią przez 14 kilometrów, z Zabrza do Chorzowa, wybudowano w latach 1799-1863.

Wystawy w zabytkowych budynkach

Rewitalizację pokopalnianych budynków na powierzchni zakończono w 2014 roku. Już dziś można zwiedzać odnowione obiekty. W przyszłości będzie się tu znajdować wejście do całej kopalni, a wystawy zorganizowane w budynkach na powierzchni są wprowadzeniem do jej historii . Jakie budynki znajdują się na powierzchni?

– Można zwiedzać Łaźnię Łańcuszkową, a także budynek stacji sprężarek z zabytkowym kompresorem z 1936 roku. W budynku prezentowana jest historia kopalni Królowa Luiza od najdawniejszych czasów do współczesności – mówi Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego należy Sztolnia Królowa Luiza.

Budynek Łaźni Łańcuszkowej wzniesiono tu w 1890 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt w kopalni na Górnym Śląsku. W pozostałych kopalniach nawet do lat 20. XX wieku górnicy mieli możliwość kąpieli dopiero w domu. Podczas rewitalizacji dawny blask odzyskały ponad stuletnie ceglane mury i zabytkowe płytki ceramiczne wewnątrz budynku.

Częścią zrewitalizowanego kompleksu jest także budynek rozdzielni 6kV. Dziś można tam oglądać wystawę poświęconą elektryfikacji w górnictwie.

Ostatnim, najciekawszym budynkiem dla turystów jest maszynownia, z parową maszyną wyciągową z 1915 roku.

– To najstarsza w Europie działająca maszyna parowa. Można obejrzeć pokaz jej pracy. Maszyna została uruchomiona już w latach 90 i cały czas jest na chodzie. Sąsiednia elektrociepłownia dostarcza nam specjalną parę, która ma ponad 300 stopni Celsjusza – mówi Andrzej Mitek.

Maszyna parowa ma moc 15 średniej wielkości samochodów osobowych.

Remont przeprowadzono w budynkach zlokalizowanych wokół szybu Carnall, a sam szyb pełni funkcję wieży widokowej. Turyści mogą podziwiać panoramę miasta ze szczytu 30 metrowej wieży.

Podziemne miasto w mieście

Remont pokopalnianych budynków był krokiem milowym w procesie rewitalizacji Sztolni. Najbardziej wyczekiwane jest jednak otwarcie podziemnych wyrobisk. Jak ma wyglądać podziemna infrastruktura?

– Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna obejmować będzie kompleks tras opartych na 4 km wyrobisk. Turyści rozpoczną podróż od szybu Carnall, gdzie zjadą w podziemia windą panoramiczną. Będzie to zapowiedź niezwykłej podróży w głąb ziemi i historii górnictwa – mówi Andrzej Mitek.

Po zjechaniu na poziom sztolni, turyści rozpoczną zwiedzanie od pokonania 550 metrowego odcinka sztolni łódkami z napędem akumulatorowym. Podczas wycieczki natrafią na trójwymiarowe inscenizacje, a w tle słyszalne będą dźwięki maszyn i odgłosy górniczego kilofa. Częścią spaceru jest także zwiedzanie portu załadunkowego, gdzie węgiel ładowano na łodzie transportowe za pomocą specjalnego, drewnianego żurawia.

Rewitalizacja całego kompleksu ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2016 roku.

Fot. Materiały prasowe