Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zabytki wykopane podczas budowy Forum Gdańsk

Zabytki wykopane podczas budowy Forum Gdańsk

Joan

Na efekty rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego w historycznym centrum Gdańska trzeba jeszcze poczekać. Już dziś można jednak zobaczyć zabytkowe przedmioty, które wykopano na terenie budowy Forum Gdańsk. Aż trudno uwierzyć, że przetrwały nienaruszone.

Wystawa zostanie otwarta dziś o godz. 13 w piwnicach Ratusza Głównego Miasta, gdzie mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Znajdzie się na niej ponad tysiąc eksponatów m.in. zabytki numizmatyczne m.in. złote i srebrne monety, żetony, biżuteria, uzbrojenie, plakietki pielgrzymie, plomby towarowe oraz zabawki, a także elementy zabudowy, w tym: pozostałości domów murowanych i szkieletowych, latryn, drewnianych wodociągów, nawierzchni ulic brukowanych i pieców hipokaustum. Znaleziska datowane są na okres od XIV do XVIII w.

Zabytki wykopane podczas budowy Forum Gdańsk

Budowa Forum Gdańsk rozpoczęła się rok temu i ma zakończyć w przyszłym roku. To inwestycja, dzięki której rewitalizowany jest teren Targu Siennego i Targu Rakowego.

– Działka, na której powstaje Forum Gdańsk, to teren historyczny. Nic więc dziwnego, że podczas realizacji inwestycji, zarówno na placu budowy, jak i przy okazji modernizacji układu drogowego wokół kompleksu, natrafialiśmy na bardzo ciekawe, niejednokrotnie wartościowe znaleziska. Cieszymy się, że teraz mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści będą mogli bliżej zapoznać się z zabytkowymi przedmiotami i elementami dawnej zabudowy odkrytymi na Targu Siennym. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.

Ekspozycja zatytułowana jest „Targ Sienny w Gdańsku – przedmieście europejskiej metropolii w świetle wykopalisk archeologicznych”. Wszystkie eksponaty zostały odnalezione podczas prac związanych z budową Forum Gdańsk. Będzie można je oglądać w piwnicach Ratusza Głównego Miasta do 25 września 2016 roku.

Zabytki wykopane podczas budowy Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to kompleks handlowy z pasażem, w którym znajdzie się także Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska. W części komercyjnej będzie 220 sklepów i lokali usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, restauracje i kawiarnie oraz klub fitness.

Wizualizacja Forum Gdańsk

Targ Rakowy będzie miał formę pasażu przechodzącego w plac miejski. Przy nim zlokalizowane będą kawiarnia i restauracje. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni ciągnąć ma się bulwar. W kolejnym etapie powstaną biurowce. Na terenie Forum Gdańsk znajdują się dwa zabytkowe obiekty: budynek Poczty Polskiej oraz dawne przedszkole Sióstr Elżbietanek, które zostanie poddane rewitalizacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Zdjęcia: materiały Multi