Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Zabytki w Syrii zniszczone przez ISIS

Zabytki w Syrii zniszczone przez ISIS

Ivon

Niecały rok wystarczył ISIS, aby zniszczyć zabytki w Syrii, które dumnie stały tutaj nawet od 3.000 lat. Co ciekawe, winni zniszczenia kilku zabytków są także Rosjanie, którzy przeprowadzili serię nalotów na obozy nieprzyjaciela.

Tak jak kiedyś odbudowano Warszawę na podstawie obrazów Bernardo Bellotto, tak teraz jest spora szansa, że po unormowaniu się sytuacji na Bliskim Wschodzie, uda się odbudować cudowne zabytki w Syrii. Najlepiej tę tragedię zilustrował Joseph Eid, fotograf agencji prasowej AFP, który jeszcze 2 lata temu miał okazję fotografować piękne syryjskie zabytki. Zszokowany tym, co z monumentami zrobili wojownicy z ISIS, pojechał tam jeszcze raz i zrobił nowe zdjęcia ukazujące stan przed i po działaniach wojennych.

Tempel-of-Bel-ISIS

Świątynia Bela w Palmyrze

Łuk Triumfalny w Palmyrze

Łuk Triumfalny w Palmyrze

Świątynia Bela w Palmyrze - inne ujęcie

Świątynia Bela w Palmyrze – inne ujęcie

Świątynia Bela

Świątynia Bela

Świątynia Baalszamina w Palmyrze

Świątynia Baalszamina w Palmyrze

Muzeum w Palmyrze

Muzeum w Palmyrze

Zabytki w Syrii. Daty zniszczeń

Przypominamy, że Palmyra została zajęta przez terrorystów Państwa Islamskiego 21 maja 2015 roku. Władzom syryjskim udało się ewakuować wcześniej część zabytków. Kilka zabytków zostało „oszczędzonych” przez terrorystów. W całości zachował się m. in. dawny rzymski amfiteatr, w którym ISIS dokonało publicznej egzekucji żołnierzy syryjskich. W sierpniu 2015 zamordowano kustosza stanowiska Chalida al-Sada, a jego zwłoki wywiesili na jednej z kolumn. W marcu 2016 roku siłom rządowym udało się odbić Palmyrę z rąk terrorystów.

Polscy archeolodzy w Palmyrze

Tuż po odbiciu miasta z rąk Państwa Islamskiego jako pierwsi zagraniczni archeolodzy w Palmyrze pojawili się polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Badania przeprowadzili między 7-17 kwietnia 2016 roku. Zostali oni zaproszeni przez Departament Starożytności Syrii. W czasie pobytu polskim archeologom udało się wyodrębnić ponad 130 z 200 poszukiwanych obiektów, które zostały przekazane do dalszych prac konserwatorskich.

Dzięki Polakom, uda się odbudować m. in. Lwa z Allat, który został zniszczony przez bojowników przy użyciu buldożera w plecy monumentu. Polscy archeolodzy podkreślają jednak, że Palmyra znana jeszcze z lat 2014-2015 została zniszczona bezpowrotnie. Więcej na temat badań polskich archeologów w Palmyrze.