Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Zabytki Europy. Gdzie pojechać na wakacje 2016?

Zabytki Europy. Gdzie pojechać na wakacje 2016?

Joan

Zobacz TOP 10 atrakcji na Starym Kontynencie, wytypowanych przez społeczność serwisu Tripadvisor. Są wśród nich najważniejsze zabytki Europy, które zdaniem podróżników z całego świata, trzeba choć raz w życiu odwiedzić.

Jakie zabytki Europy zwiedzić w wakacje?

1. Akropol, Ateny

Gdzie pojechać w wakacje 2016? Poznaj zabytki Europy - Akropol

Podróżników, którzy wejdą na ateński Akropol, czeka podwójna nagroda. Po pierwsze to niecodzienna okazja, by zobaczyć starożytne ruiny m.in. najsłynniejszy Partenon. Po drugie z Akropolu roztacza się widok na całe Ateny.

2. Katedra Notre-Dame, Paryż

Katedra Notre-Dame, Paryż

Trudno stwierdzić, czy jest piękniejsza w dzień, czy w nocy. Słynna na całym świecie, dzięki historii Dzwonnika z Notre Dame, jest jedną z najchętniej odwiedzanych świątyń na świecie. Rocznie przyjeżdża tu 13 mln turystów. W 2016 może być jeszcze więcej.

3. Wieża Eiffla, Paryż

Zabytki Europy - Wieża Eiffla

Od lat jest jedną z najchętniej odwiedzanych budowli na świecie. Większość turystów właśnie tu kieruje pierwsze kroki, będąc w Paryżu. Wybudowana w 1889 roku z okazji EXPO, stała się symbolem Paryża. Z góry widać panoramę miasta. Warto zatem na nią wjechać.

4. Wielki Plac, Bruksela

Wielki Plac, Bruksela

Najlepszym okresem na spacer po Wielkim Placu są wakacje. Właśnie wtedy plac wyłożony jest dywanem z kwiatów. Podziwiać można jednak nie tylko belgijskie tulipany, ale także architekturę wokół wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO placu m.in. gotycki ratusz.

5. Hagia Sofia, Stambuł

Hagia Sofia, Stambuł

Zbudowana w VI wieku, na granicy Europy i Azji świątynia, przez tysiąc lat była jedną z najważniejszych w kościele wschodniochrześcijańskim. W XV wieku, przekształcono ją w meczet i dobudowano cztery minarety. Dziś największą wartością jest wnętrze świątyni, a dokładnie malowidła ścienne i mozaiki.

6. Katedra (Duomo), Mediolan

Katedra (Duomo) w Mediolanie

Gotycka, marmurowa katedra, to jeden z największych kościołów na świecie. I najpiękniejszych. Budowa gotyckiej świątyni trwała aż 600 lat. Warto wejść na wieżę, gdyż przy pięknej pogodzie można podziwiać widok na miasto i Alpy.

7. Alhambra, Granada

Alhambra, Granada

Wybudowana w celach obronnych, bardziej przypomina pałac. To jedna z najpiękniejszych arabskich budowli w Europie. W 1870 roku uznana za hiszpański pomnik narodowy, dzięki czemu rząd wyłożył pieniądze na odrestaurowanie Alhambry. W XX wieku andaluzyjski pałac obronny został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

8. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Sankt Petersburg

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Sankt Petersburg

Zbudowany nad Kanałem Gridojedowa w Sankt Petersburgu, gdzie w 1881 roku zamordowano cara Aleksandra II. Cerkwia przetrwała czasy ZSRR, kiedy głośno mówiono o planach jej wyburzenia. Można ją zdwiedzać od 20 lat.

9. Wielki Meczet, Kordoba

Wielki Meczet, Kordoba

Meczet o powierzchni 23 tys. mkw przyciąga nie tylko ze względu na rozmiary, ale przede wszystkim las białych kolumn zakończonych biało-czerwonymi łukami. W XIII wieku meczet został przekształcony w katedrę rzymskokatolicką.

10. Bazylika św. Piotra, Watykan

Zabytki Europy: Bazylika św. Piotra, Watykan

To najważniejsze miejsce dla katolików z całego świata. Podróżnicy uznali ją też, za największą turystyczną atrakcję Starego Kontynentu. Kto jeszcze nie był, powinien wybrać się do Rzymu.