Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zabytek Zadbany 2016. Lista nominacji

Zabytek Zadbany 2016. Lista nominacji

Ivon

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił ostateczną listę budynków nominowanych w konkursie Zabytek Zadbany 2016. Który z odnowionych obiektów zostanie laureatem konkursu dowiemy się 20 kwietnia podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się w Zakopanem.

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku do konkursu zgłoszono 46 obiektów z 14 województw. 
Jury konkursowe będzie oceniać jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury.

Zabytki oceniane są w pięciu kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i konstrukcje drewniane oraz architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Zabytek Zadbany 2016

23 marca 2016 roku w siedzibie NID w Warszawie odbyło się posiedzenie jury, które wyłoniło obiekty w następujących województwach:

Warmińsko-mazurskie

Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach (nominowany w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu)·

Mury obronne dawnego zamku biskupów chełmińskich w Lubawie (nominowane w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu).

Kanał Elbląski: pochylnie Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny; śluzy Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś (nominowany w kategorii specjalnej architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki).

Kanał Elbląski

Podlaskie

Dom Ludowy w Supraślu (nominowany w kategorii specjalnej architektura i konstrukcje drewniane).

Dom Ludowy w Supraślu

Dolnośląskie

Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu (nominowany w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu).

Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu

Dawna prepozytura cystersów krzeszowskich w Jeleniej Górze-Cieplicach Śląskich Zdroju, obecnie Muzeum Przyrodnicze i Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku (nominowana w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych).

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią w Oleśnicy (nominowany w kategorii specjalnej architektura i konstrukcje drewniane).

olesnicki-dom-spotkan-z-historia

Kujawsko-pomorskie

Kościół Świętego Ducha w Toruniu (nominowany w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu).

Kościół Świętego Ducha w Toruniu
Zespół dworsko-parkowy w Kłóbce (nominowany w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu).

dwor-w-klobce

Łódzkie

Zespół pałacowo-parkowy w Poddębicach (nominowany w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu).

Zespół pałacowo-parkowy w Poddębicach

Zachodniopomorskie

Siedziba Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie (nominowana w kategorii  utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu).

szczecin-komenda-policji
Pałac pod Globusem, obecnie siedziba Akademii Sztuki w Szczecinie (nominowany w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych).

Pałac pod Globusem, obecnie siedziba Akademii Sztuki w Szczecinie

Lubuskie

Wodociągowa wieża ciśnień w Kożuchowie (nominowana w kategorii specjalnej architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki).

Wodociągowa wieża ciśnień w Kożuchowie

Pomorskie

Muzeum Emigracji, dawny Dworzec Morski w Gdyni (nominowane w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych).

Muzeum Emigracji, dawny Dworzec Morski w Gdyni

Śląskie

Wieże wyciągowe Kopalni Węgla Kamiennego „Polska” w Świętochłowicach (nominowane w kategorii specjalnej architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki).

Wieże wyciągowe Kopalni Węgla Kamiennego „Polska” w Świętochłowicach

Wielkopolskie

Dawny Sąd Ziemski i Okręgowy, obecnie siedziba Sądu Rejonowego w Gnieźnie (nominowany w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu).

Siedziba Sądu Rejonowego w Gnieźnie
Budynek naukowo-dydaktyczny PAN przy ul. Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu (nominowany w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych).

Dawny ratusz w Rostarzewie (nominowany w kategorii specjalnej architektura i konstrukcje drewniane).

Dawny ratusz w Rostarzewie
Źrebięciarnia w zespole folwarcznym w Wąsowie (nominowana w kategorii specjalnej architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki).

Źrebięciarnia w zespole folwarcznym w Wąsowie

  • smitu

    Fenomenalna lista 😉

  • MalinaX

    Brakuje jeszcze kilku pozycji, ale lista robi wrażenie 🙂

  • Ratusz w Rostaszewie – zdecydowanie 🙂

  • Najlepiej wygląda Dworzec Morski w Gdyni