Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Wrocławski Manhattan ma zyskać nowy image

Wrocławski Manhattan ma zyskać nowy image

Ivon

Wieżowce na wrocławskim Manhattanie wybudowano prawie 50 lat temu. Słynne „sedesowce” stały się jednymi z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu. Teraz mają zyskać nowy wygląd. Rozpoczął się remont. Zaprojektowane przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak wieżowce nigdy nie były remontowane. Dziś stanowią zabytek z czasów PRL. Modernistyczny kompleks wpisany został do rejestru zabytków na Dolnym Śląsku. Teraz mają zyskać nową elewację, przez co zmienią krajobraz Wrocławia.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast” na początku 2015 roku postanowiła przeprowadzić renowację całego modernistycznego kompleksu. Renowacja budynków rozpoczęła się w kwietniu i ma objąć nie tylko sześć 16-piętrowych wieżowców, ale całe Osiedle Plac Grunwaldzki, w tym pawilony handlowe. Podzielono ją jednak na etapy: najpierw bloki mieszkalne, później pawilony usługowe. Projekt przygotowało wrocławskie biuro architektoniczne Vroa Architekci.

Wieżowce mają zostać ocieplone i zyskać zupełnie nową elewację.

Elewacja będzie miała biały kolor, tak jak zakładała to w swoim projekcie Jadwiga Hawrylak-Grabowska. Dzięki ciemnym bokom, budynki mają zyskać trójwymiarowy wygląd.

Zmieni się też otoczenie wieżowców. Projekt zakłada więcej zieleni, rozbudowanie esplanady, stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych pod ziemią i na powierzchni. Architekci konsultowali swoją koncepcję z autorką projektu.

– Projekt renowacji Osiedla Plac Grunwaldzki zachowuje wszelkie niepodważalne wartości architektoniczne, artystyczne i społeczne oryginalnej realizacji autorstwa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, a celem renowacji jest poprawa funkcjonowania – tłumaczą autorzy projektu z Vroa Architekci.

Zdaniem wrocławskich architektów w latach 70-tych nie dało się przewidzieć potrzeb obecnych czasów np. potrzeby dużej liczby miejsc parkingowych. Renowacja wymaga więc na nowo aranżacji terenu kompleksu. Twórcy zapewniają, że projekt w pełni uwzględnia jednak pierwotne autorskie założenia, wykorzystując je przy rozbudowie osiedla.

Wrocławskie wieżowce były jednym z odważniejszych i bardziej nowatorskich projektów z czasów PRL. Nazwę „sedesowce” zawdzięczają kształtom okien. Tym samym są ciekawym przykładem polskiej architektury mieszkaniowej. Stały się stałym elementem architektury nowoczesnego Wrocławia, bardzo często umieszczanym na pocztówkach. Dziś architektura PRL zaczyna przeżywać swój renesans. Coraz więcej osób dostrzega w niej piękno i wartość. Jedynym sposobem na uratowanie architektonicznej spuścizny PRL jest rewitalizacja. Słynne „sedesowce” są tego przykładem.