Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Wrocław prezentuje papierowy dom przyszłości

Wrocław prezentuje papierowy dom przyszłości

Ivon

Na wrocławskim placu Solnym, w otoczeniu zabytkowych kamienic stanął niewielki kartonowy domek o nazwie „House of Cards”. To zwycięski projekt w konkursie „FutuWro”, który odbywał się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Autor projektu Jerzy Łątka, z Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że domy przyszłości można budować także z papieru.

Uczestnicy konkursu „FutuWro” mieli zaprezentować swoją własną wizję przyszłości, inspirując się Wrocławiem, jako miejscem, w którym już dziś można zobaczyć i dotknąć tego, jak będą wyglądały miasta w przyszłości. Koncepcja przygotowana przez doktoranta Politechniki Wrocławskiej zakładała stworzenie jednostki mieszkalnej wybudowanej niemal w całości z materiałów pochodzenia papierowego. Zbudowany domek jest całkowicie wodoodporny i ma powierzchnię ok. 12 m kw.

Wrocław „House of Cards” na placu Solnym

„House of Cards” na placu Solnym

Niewielka powierzchnia pozwala na łatwy transport oraz montaż przy użyciu podstawowych narzędzi budowlanych. Realizacja w ramach projektu „House of Cards” jest także punktem startowym do dalszych badań. Stanowi również fragment większego założenia projektowego, którego budowa planowana jest w kolejnych latach, jako pierwsza w Polsce i czwarta w Europie konstrukcja permanentna z elementów tekturowych.

„House of Cards” na placu Solnym będzie można oglądać do 8 października.

Jerzy Łątka jest także pomysłodawcą pawilonu prezentującego wystawę z okazji 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. Charakterystyczną konstrukcję z drewnianych belek i papierowych tulei, wewnątrz której znajdowały się kolorowe plansze z informacjami na temat uczelni, można było oglądać w ubiegłym roku na pl. Solnym.

Doktorant jest również pomysłodawcą i współprowadzącym Letniej Szkoły Architektury. W tym roku studenci z Polski i Holandii zbudowali w jej ramach konstrukcje mieszkalne, które mogą zostać wykorzystane, jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych.

Realizacja uczestników Letniej Szkoły Architektury

Realizacja uczestników Letniej Szkoły Architektury

Zdjęcia: Politechnika Wrocławska, Radio Eska Wrocław/fot. Joanna Strutyńska