Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Tak wyglądał Wrocław w 1562 roku

Tak wyglądał Wrocław w 1562 roku

Ivon

Tętniący życiem Wrocław sprzed ponad 450 lat można oglądać na 9-minutowej animacji, nad którą prawie rok pracował zespół Śląskiego Studia Architektury. Animacja jest częścią wystawy „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim i trzecią już próbą animowanej rekonstrukcji miasta.

Stworzenie tej niezwykłej animacji było możliwe dzięki temu, że zachował się pierwszy plan Wrocławia wykonany w 1952 roku przez Barthela ojca i Barthela syna Weinerów, który daje wyobrażenie o tym, jak wyglądał renesansowy Wrocław.

– Rok 1562 to ciekawy moment przejściowy, w którym nowożytne przebudowy dopiero zaczynają nabierać rozpędu. Na przykład Ratusz posiada nowo ukończoną wieżę i wieżyczkę nad wschodnią elewacją, ale nie ma jeszcze zegarów, na Rynku stanął już nowy Dom Płócienników, ale nie ma jeszcze renesansowej Wielkiej Wagi. Miasto ukazane w projekcie to miasto średniowieczne, z pojedynczymi akcentami architektury renesansowej – tłumaczy Ewa Pluta, rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego Wrocławia, na zlecenie którego wykonano animację. – Wymodelowaliśmy 28 gotyckich kościołów, nie licząc ruin klasztoru na Ołbinie i mniejszych kaplic. Większość z nich zachowała się i można je porównać z tym co widać na filmie.

Plan Wrocławia wykonany w 1952 roku

Ewa Pluta zaznacza, że Wrocław posiada dzieła architektury gotyckiej, zarówno pod względem ilości, jak i wartości historycznej i artystycznej górujące nad zabytkami Krakowa czy Gdańska. Na filmie można je zobaczyć w pierwotnym urbanistycznym kontekście.

– W projekcie uwzględniliśmy wiele mniej znanych, dziś nieistniejących budowli, na przykład kaplicę św. Maternusa pod kościołem św. Elżbiety, kościół św. Klemensa przy ul. Polskiej na Nowym Mieście, ogród książęcy przy ul. Szewskiej, gmach wodociągu miejskiego, kamienicę Hirscha, i dziesiątki innych – dodaje Ewa Pluta.

Prace nad modelem trwały prawie rok w 10-osobowym zespole Śląskiego Studia Architektury (w sumie w projekt było zaangażowanych 19 osób). Koordynatorem ze strony Muzeum był dr Paweł Madera. Najwięcej pracy pochłonęła budowa modelu, jego liczne poprawki i konsultacje z historykami architektury.

Podkład muzyczny przygotował zespół Ansambl Peregrinus (w składzie: Piotr Michałowski – gitara, lutnia arabska ‚oud’, Szymon Caban – kontrabas, Michał Bednarz perkusja, Benjamin Głuszek – buzuki), inspirując się muzyką średniowieczną Europy i Bliskiego Wschodu. Motywem przewodnim jest utwór „Jacaras”.

– Muzyka zespołu to wędrówka w czasie i przestrzeni, po orientalnych kulturach bliskiego wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Muzyczna podróż od starożytnej Persji i Iraku, przez średniowieczną sefardyjską i mauretańską Hiszpanię, po barokową, chrześcijańską Europę, w aranżacjach współczesnych, otwartych Europejczyków – mówi Ewa Pluta.

Film jest trzecią z kolei animowaną rekonstrukcją Wrocławia zamówioną przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Poprzednie – „Wrocław Wczesnośredniowieczny” oraz „Wrocław w roku 1350” – były przygotowywane wspólnie przez zespół Uniwersytetu w Darmstadt oraz wrocławskich naukowców i pracowników Muzeum.

Najnowszą animację, która trwa ponad 9 minut można obejrzeć na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. W ramach modernizacji tej ekspozycji wykonanych zostało także 12 innych animacji w tym m.in.: rekonstrukcja słynnego renesansowego ogrodu Laurentiusa Scholtza, wnętrze wrocławskiego tramwaju z okresu międzywojennego czy mapa powojennych przesiedleń ludności.

Foto: Muzeum Miejskie Wrocławia

  • Dawid

    mistrzostwo !

    • Zgadzamy się. Mega wyczyn i niesamowity efekt 🙂