Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Wraca moda na polską ceramikę. Łódź Design Festival

Wraca moda na polską ceramikę. Łódź Design Festival

Joan

Jeszcze kilka lat temu polską ceramikę czy kryształy z Bolesławca lub Wałbrzycha można było kupić wyłącznie na targach staroci lub w sklepach z antykami. Dziś powraca w wielkim stylu. Podczas 10 edycji Łódź Design Festival premierę będzie miało kilka kolekcji ceramiki wytwarzanych w tradycyjnych manufakturach i kultowe polskie kryształy.

Już 13 października rozpocznie się najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej święto sztuki użytkowej – Łódź Design Festival.

W tym roku festiwal organizowany jest po raz 10. Po raz pierwszy tak ważne miejsce zajmie kolekcja ceramiki i kryształy. Jeszcze kilka lat temu uważano je za szczyt kiczu. Dziś są synonimem dobrego gustu i dobrego polskiego designu.

– W plebiscycie „must have”, w ramach którego zaproszeni przez Łódź Design Festival eksperci wybierają co roku najlepsze przykłady polskiego designu, zobaczymy kolekcję ceramiki Renesans projektu Doroty Koziary – mówi Aleksandra Kietle, dyrektor ds. promocji Łódź Design Festival.

Kolekcja jest interpretacją ceramiki jednej z najstarszych polskich firm, jaką jest Manufaktura w Boleslawcu. Manufaktura w Bolesławcu mieści się w regionie, słynącego z ceramiki, gdzie występują bogate złoża surowca, jakim jest glina. W Bolesławcu do dziś produkuje się ceramikę według najstarszych receptur i sposobów nanoszenia dekoracji w Polsce. Właśnie sposób zdobienia jest dla manufaktury charakterystyczny. Dekoracje nanoszone są za pomocą stempla i właśnie tę metodę powieliła Dorota Koziara.

Kolekcja ceramiki Renesans Doroty Koziary

Kolekcja ceramiki Renesans Doroty Koziary

Dla wskrzeszenia mody na polską ceramikę zjednoczyły się też największe polskie manufaktury. W plebiscycie must have zobaczymy premierową kolekcję „Polski stół”. To wspólny projekt trzech dolnośląskich producentów: z Wałbrzycha, Piechowic oraz Bolesławca. Porcelana Kristoff z Wałbrzycha od ponad 180 lat produkuje zastawę stołową. Huta Julia z Piechowic to jeden z niewielu istniejących do dziś producentów szkła kryształowego. Z kolei Manufaktura w Bolesławcu kontynuuje tradycję bolesławieckich garncarzy, którzy tworzą kamionkowe zestawy od czasów Średniowiecza. Trzy fabryki z tradycjami, połączyły siły i wspólnie zaprojektowały zastawę na polski stół. „Zestaw śniadaniowy nr 1” został wyróżniony etykietą must have Łódź Design Festival. Kolekcja jest hołdem dla tradycyjnej polskiej ceramiki. Nawiązuje do nie niej tylko stylistyką. Duża część procesu produkcji odbywa się ręcznie z zastosowaniem tradycyjnych metod.

Kolekcja ceramiki Polski Stół

Kolekcja ceramiki: Polski Stół

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J Smoleński i Zwierz w Bolesławcu oprócz wspólnego projektu, zaprezentuje też indywidualną kolekcję. Podczas 10 edycji Łódź Design Festival zobaczymy serię Blue Line, która na nowo odkrywa przed klientami bolesławiecką tradycję ceramiki, w której króluje kobalt. Zdobienia wykonywane są wyłącznie ręcznie. Na naczyniach pojawiają się tradycyjne wzory.

Kolekcja ceramiki Blue Line

Kolekcja ceramiki Blue Line

Ręcznym procesem wytwarzania szczyci się także Huta Julia, która zręcznie łączy tradycję z nowoczesnością. Polskie wyroby kryształowe przechodzą obecnie renesans. Podczas 10 edycji Łódź Design Festival zobaczymy zarówno nowe, jak i tradycyjne wzory z Piechowic.

Dziesiąta edycja Łódź Design Festival odbędzie się w Łodzi w dniach 13-23 października. Centrum Festiwalowe mieści się w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. Szczegółowy program dostępny na: www.lodzdesign.com.

Zdjęcia: materiały Łódź Design Festival