Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Wirtualne muzeum w Gdańsku

Wirtualne muzeum w Gdańsku

Joan

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska tworzy wirtualne muzeum. Na zdjęciach na stronie internetowej obejrzymy eksponaty z Muzeum Bursztynu oraz historyczne fotografie. Na specjalnym portalu pojawią się głównie niedostępne na co dzień zabytkowe obiekty.

Gdańskie muzeum wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. Teraz część zbiorów Muzeum Bursztynu oraz kolekcję fotografii historycznej będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu, na nowym portalu tworzonym przez instytucję.

Na stronę muzeum ma trafić prawie 1,5 tysiąca zdjęć muzealnych zbiorów. Obecnie istnieje pilotażowa platforma, która w przyszłym roku ma się przemienić w duży portal. Ideą władz muzeum nie jest jednak umożliwienie wirtualnego spaceru po muzeum czy interaktywnej wycieczki. Chodzi o udostepnienie zbiorów online, żeby zwiedzający z bliska mogli się przyjrzeć wszystkim szczegółom, dlatego właśnie na świetnych zdjęciach skupiają się twórcy muzeum.

Od października w strukturze muzeum pojawiła się pracownia digitalizacji zbiorów, która ma cały czas pracować nad uwiecznieniem kolekcji. Na pierwszy ogień poszła fotografia historyczna.

Jak robi się zdjęcia muzealnych eksponatów?

Pracownia digitalizacji została wyposażona w najwyższej jakości sprzęt m.in. średnioobrazkowy aparat i kilka obiektywów stałoogniskowych. Zanim jednak zbiory trafią do fotografa, musi zostać potwierdzona ich autentyczność i przygotowana dokumentacja. Duża część zbiorów, która ma zostać udostępniona online, na co dzień była schowana przed zwiedzającymi w muzealnych magazynach. Umieszczenie zdjęć pozwoli na powiększenie ekspozycji. W Internecie przestrzeń ekspozycyjna jest przecież nieograniczona. W murach muzeum niestety tak.

– Będą to zdjęcia obiektów dwóch kolekcji: zbiory Muzeum Bursztynu i fotografii historycznej. Zdjęcia będą wysokiej jakości, przy każdym znajdzie się opis zabytków, data powstania, informacja co przedstawiają – mówi Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji Muzeum Historii Miasta Gdańska. – Zdjęcia będzie można wykorzystywać nieodpłatnie w celach niekomercyjnych. W wypadku użytkowania komercyjnego konieczny będzie zakup licencji. Najwięcej na digitalizacji skorzysta zwykły użytkownik, który szybko i bez problemu dotrze do dziedzictwa Gdańska, którym opiekuje się jedno z największych w Polsce muzeów miejskich.

Prace nad digitalizacją już się rozpoczęły. W tym roku ma zostać sfotografowanych 1,4 tys. obiektów. Wszystkie zdjęcia, jeszcze w grudniu tego roku, zostaną umieszczone na specjalnym portalu – www.dziedzictwo.pomorze.pl. W przyszłym roku planowana jest rozbudowa strony i powiększanie liczby eksponatów do obejrzenia online. Docelowo w pracowni digitalizacji powstaną zdjęcia 24 tys. muzealnych eksponatów.

Wirtualne muzeum to najnowszy trend w europejskim muzealnictwie. W Internecie na specjalnych portalach udostępnia się zabytkowe manuskrypty, dokumenty, zdjęcia, a także sztukę. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Dla kogo powstaje wirtualne muzeum?

– Przede wszystkim dla tych, którzy chcą zobaczyć pełne zbiory muzeum – dodaje Marcin Kłos. – Bo w muzeach w realu widzimy zwykle 30 procent wszystkich zbiorów. Strona jest też dla tych osób, które dostęp do muzeum mają utrudniony, czyli niepełnosprawnych, na wózkach. Na stronie będzie można każdy obiekt na spokojnie pooglądać, przypatrzeć się szczegółom, na co często nie ma czasu w muzeum.

Zdjęcia: Dominik Paszliński/www.gdansk.pl; materiały MHMG