Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Wirtualna podróż po Warszawie lat 30.

Wirtualna podróż po Warszawie lat 30.

Ivon

Chcesz zobaczyć jak wyglądał przed wojną plac Piłsudskiego z pałacem Saskim, hotelem Europejskim, salonem Fiata lub przejechać się dorożką? Wystarczy nałożyć specjalne gogle i przenieść się do Warszawy lat 30. Specjalny pokaz w technologii 3D przygotował Park Miniatur Województwa Mazowieckiego.

„Udał się powrót do przyszłości, nam się uda do przeszłości” – przekonują pracownicy parku i zapraszają 7 października miłośników przedwojennej Warszawy na wystawę „Wirtualna podróż”, podczas której każdy widz stanie się częścią niezwykłego filmu.

Za pomocą gogli i oprogramowaniu 3D widz zobaczy kolorową i trójwymiarową panoramę pl. Piłsudskiego. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stanie w samym środku przedwojennego placu z lat 30. i w skali 1:1 zobaczy obraz utraconego w II wojnie światowej fragmentu miasta.

Wirtualna podróż po Warszawie lat trzydziestych

Organizatorzy zapewniają, że wrażenie jest szokujące. Uzupełnieniem będzie wystawa ponad trzydziestu grafik prezentujących plac, a dostępne na miejscu bezpłatne aplikacje ułatwią wszystkim zwiedzającym oglądanie Warszawy „dawniej i dziś”.

Organizatorzy wystawy: Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, Time -Tec i Tralabum trzy lata pracowali nad projektem. W tym czasie zbierano wiele archiwalnych zdjęć i materiałów, które posłużyły do zrekonstruowania brył budynków i zarysu ulic. Ostatnią fazą prac była animacja ludzi i samochodów.

Wystawa czynna będzie przez trzy miesiące w warszawskim Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego przy ulicy Senatorskiej 38. W tym dawnym budynku Banku Landaua na zwiedzających czekają także inne atrakcje. Można tu zobaczyć także tradycyjne makiety pałacu Saskiego, pałacu Kronenberga z pl. Małachowskiego, Wielkiego Salonu i Żelaznej Bramy z Ogrodu Saskiego, budynku Giełdy Warszawskiej z ul. Królewskiej, pałacu Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Gościnnego Dworu z placu Żelaznej Bramy oraz stojącego przy tym placu pałacu Lubomirskich. Można tu podziwiać także miniaturową słynną kamienicę Kazimierza Granzowa, która była jedną z najbardziej luksusowych czynszówek przedwojennej Warszawy.

Zdjęcia: Park Miniatur Województwa Mazowieckiego