Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Przedwojenna willa w Gliwicach odzyska dawny blask

Przedwojenna willa w Gliwicach odzyska dawny blask

Ivon

Można było wyburzyć rozpadająca się willę z lat 20. ubiegłego wieku i w jej miejsce postawić nowoczesny biurowiec. Ale takich prostych rozwiązań nie akceptują w Gliwicach. Zmodernizowany dawny Młodzieżowy Dom Kultury jest właśnie pieczołowicie odnawiany. Znajdą się w nim biura gliwickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Projekt rewitalizacji tego eklektycznego budynku przy ul. Rybnickiej 29 w Gliwicach powstał w krakowskiej pracowni 9780 Architekci.

– Zakończyły się prace konstrukcyjne wewnątrz budynku i pogłębianie piwnic, na finiszu jest wzmacnianie fundamentów – informuje Jadwiga Ozgowicz z biura gliwickiej podstrefy KSSE. – Obecnie wykonujemy roboty związane z wyburzeniami ścian i murowaniem nowych oraz ich izolacją, a także prace związane z budową szybu windy. Równocześnie trwa budowa parkingu. Modernizacja powinna się zakończyć w kwietniu 2017 r.

Po zakończeniu modernizacji willa zachowa swój eklektyczny charakter, już od wejścia wzrok będzie przyciągała reprezentacyjna klatka schodowa z windą. 3 i 4 kondygnacja zostanie zaadaptowana na biura gliwickiej podstrefy. Na pierwszej kondygnacji prawdopodobnie powstanie „klub inwestora”. 180 mkw. powierzchni na drugiej kondygnacji zostanie przeznaczone pod wynajem. Zmieni się też przestrzeń wokół willi – patio połączy willę z ogrodem.

Wizualizacje i zdjęcia: 9780 Architekci, UM Gliwice