Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Willa Kindermanna na liście Iconic Houses

Willa Kindermanna na liście Iconic Houses

Ivon

Apartament Le Corbusiera, dom we Francji zaprojektowany przez Alvaro Aalto, Casa Mila w Barcelonie oraz El Capricho w hiszpańskim Camillas zaprojektowane przez Antonio Gaudiego. Do tej grupy dołączyła właśnie łódzka willa Leopolda Kindermanna. Budynek został wpisany na światową listę Iconic Houses.

To prestiżowa lista światowej architektury. Znajdują się na niej domy zaprojektowane przez ikony architektury XX wieku m.in. Le Corbusiera czy Miesa van der Rohe. Kilka dni temu do tego grona dołączyła łódzka willa zaprojektowana przez Gustawa Landau-Gutentegera. Willa została wzniesiona w 1903 roku dla fabrykanta Leopolda Kindermanna.

– Jak wskazuje korespondencja rodzinna willa została zamieszkana przez rodzinę Kindermannów dopiero w 1908 roku. Było to spowodowane sytuacją polityczną m.in. wybuchem rewolucji w 1905 roku. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się przedszkole. Od 1975 roku jest tu galeria sztuki. Budynek jest bowiem częścią Miejskiej Galerii Sztuki. Organizowane są w niej wystawy czasowe – mówi Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, do której należy Willa Kindermana.

– Wpisanie na listę Iconic Houses jest dla nas nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem. Jesteśmy w gronie najlepszych obiektów współczesnej architektury, ponieważ lista obejmuje tylko budynki zaprojektowane i wzniesione w XX wieku. Willa Leopolda Kindermanna została postawiona na równi z projektami Le Corbusiera czy Miesa van der Rohe, a to ogromny prestiż.

Dyrekcja spodziewa się większego zainteresowania architekturą obiektu zarówno ze strony turystów, jak i osób zajmujących się badaniem światowej architektury.

Willa Kindermanna jest drugim polskim budynkiem, który trafił na listę Iconic Houses.

Jako pierwszy, w zeszłym roku, został na nią wpisany Dom Hansenów w Szuminie. Jest on manifestem „formy otwartej” w architekturze, ponieważ łączy wnętrze z zewnętrzem. Willa Kindermanna jest z kolei jednym z najlepszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce i w Europie. Na listę Iconic Houses trafiła jednak nie tylko ze względu na oryginalną architekturę, ale wyjątkowo dokładną renowację. Generalny remont zakończono w 2013 roku. Wcześniej willa była w nienajlepszym stanie.

– Do remontu przygotowywaliśmy się od 2009 roku. Wtedy tworzona była szczegółowa dokumentacja. Renowacja budynku rozpoczęła się w 2011 roku i trwała dwa lata. Był to chyba najbardziej kompleksowy remontów willi w województwie łódzkim – mówi Elżbieta Fuchs.

– Zaczęliśmy od odwodnienia i osuszenia piwnic. Wymieniliśmy i przebudowaliśmy instalacje, wzmocniliśmy konstrukcję budynku, wymieniliśmy stolarkę drzwiową i okienną. Remont dotyczył też elewacji i wnętrz obiektu. W środku zostały odtworzone zabytkowe sztukaterie, witraże i klatka schodowa. Elewację przywrócono to pierwotnej formy.

To właśnie efekt renowacji tak zachwycił jednego z turystów zwiedzających willę, że postanowił zgłosić budynek do Iconic Houses. Kryteria były ściśle określone, ale okazało się, że łódzka willa spełnia je wszystkie: znany architekt, który miał wpływ na architekturę XX wieku, remont, który nie ingeruje w architekturę budynku i przeznaczenie obiektu na cele publiczne.

Inwestycja kosztowała 6,7 mln zł. Sfinansował ją Urząd Miasta Łodzi, który jest właścicielem budynku.

Fot. Małgorzata Dzięgielewska.

  • Gymnasic

    Żebyście jeszcze barany powiedziały gdzie to jest.

    • Łódź, Wólczańska 31/33. Ale ten „baran” był zupełnie niepotrzebny.