Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Czy willa Edwarda Hentschela doczeka się remontu?

Czy willa Edwarda Hentschela doczeka się remontu?

Joan

Zabytkowa willa Edwarda Hentschela, znana jako Szuflandia z filmu Kingsajz wciąż czeka na remont. Pierwszy przetarg właśnie unieważniono, ale Łódzka Spółka Infrastrukturalna przymierza się już do ogłoszenia kolejnego. W willi dawnego fabrykanta ma się mieścić siedziba ŁSI.

Willa przy ul. Wólczańskiej 17 należała pierwotnie do Edwarda Hentschela. Łódzki fabrykant był właścicielem tkalni na tej samej ulicy. Sławę willa zyskała jednak po kilkudziesięciu latach, kiedy zagrała w filmie Juliusza Machulskiego „Kingsajz”.

W willi mieściła się siedziba Rzeczypospolitej Krasnoludkowej, czyli słynna Szuflandia.

Szuflandia z filmu Kingsajz

Sława nie uchroniła zabytkowej rezydencji przed zniszczeniem. To jeden z najbardziej zaniedbanych fabrykanckich pałacyków w Łodzi. Ze stylowych neobarokowych i secesyjnych wnętrz nie zostało praktycznie nic. Zawalił się dach budynku i jedno skrzydło wraz z bramą. Pod koniec zeszłego roku Rada Miejska zadecydowała o przekazaniu budynku Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej, która zobowiązała się go wyremontować. Okazało się, że to wcale nie jest łatwe.

Unieważniono właśnie pierwszy przetarg na zabezpieczenie budynku przed dalszym zniszczeniem. Powód?

– Zgłosił się tylko jeden wykonawca – mówi Grażyna Olechnowicz, rzecznik ŁSI i dodaje, że wkrótce ma zostać ogłoszony kolejny przetarg. Zakres prac pozostaje ten sam.

Jakie prace mają być wykonane w tym roku?

ŁSI poszukuje wykonawcy, który zabezpieczy budynek przed dalszym zniszczeniem. Chodzi m.in. o zabezpieczenie stropów, zabezpieczenie klatek schodowych, naprawa pękniętych ścian i zabezpieczenie zawalonego dachu.

Kiedy znajdzie się wykonawca, który zobowiążę się ochronić budynek przed dalszą degradacją i wykonać najpilniejsze roboty budowlane, ŁSI ogłosi kolejny przetarg – na przygotowanie koncepcji oraz projektu budowy i przebudowy Szuflandii na siedzibę ŁSI. Budynek wymaga generalnego remontu. Znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, dlatego nowy właściciel musi przeprowadzić remont z poszanowaniem historycznej architektury. Po przygotowaniu projektu i koncepcji modernizacji oraz adaptacji willi mają się rozpocząć roboty budowlane.

Zabytkową willę przy ul. Wólczańskiej 17 wyceniono zaledwie na 2,3 mln zł. Remont ma kosztować ponad 3,5 mln zł. Przeprowadzi go Łódzka Spółka Infrastrukturalna, której w zadania władze miasta wpisały także remont budynków. Ten jest szczególny. Willa Edwarda Hentschela jest nie tylko cennym zabytkiem Łodzi Fabrycznej, ale także Łodzi Filmowej. Odnowienie jej sprawi, że na stałe wpisze się w turystyczne szlaki.

Zdjęcia: CC