Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Wieża widokowa na słupie telegraficznym?

Wieża widokowa na słupie telegraficznym?

Joan

Na taki pomysł wpadł szwedzki architekt Anders Berensson, który przygotował projekt adaptacji starych, nieużywanych słupów telegraficznych w centrum miasta na wieże widokowe. Słupy mają ciekawą konstrukcję i wartość historyczną, dlatego dwór królewski, który jest właścicielem terenu, chce uniknąć ich rozbiórki.

W parku narodowym Norra Djurgarden w Sztokholmie znajduje się kilkanaście nieużytkowanych, starych słupów telegraficznych o dość ciekawej konstrukcji. Zarówno dwór królewski, który jest właścicielem parku, jak i architekci podkreślają ich wartość historyczną. Chodzi o ciekawą przemysłową konstrukcję. Dotychczas ich nie usunięto, przez co nadal dominują w krajobrazie. Szwedzki architekt Anders Berensson znalazł dla nich nowe przeznaczenie.

wieża-widokowa-sztokholm

Projekt nazwany „Power Tower” zakłada przerobienie dwóch z 12 nieużytkowanych słupów w parku, w centrum miasta, na wieże widokowe.

Przygotowanie koncepcji adaptacji tych konstrukcji zlecił Berenssonowi dwór królewski. Ma to być alternatywa dla ich rozbiórki.

– Zarówno nasza pracownia, jak i inwestor dostrzegliśmy przemysłową wartość historyczną tych słupów, dlatego zależy nam, by zachować choć część z nich. Mają niesamowite konstrukcje – wyjaśnił swoją koncepcję Berensson i dodał, że slupy telegraficzne w Norra Djurgarden mają potencjał, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystane do innych celów.

Zgodnie z koncepcją Berenssona na ich bazie mają powstać wieże widokowe, z których będzie można podziwiać panoramę miasta i park. Mają to być tzw. wieże piknikowe. Jak będą wyglądały? Drewniane schody jak spirale będą owijały konstrukcję wieży. Na najwyższym poziomie znajdzie się platforma widokowa.

– Wieże były zbudowane do utrzymywania ciężkich lin wysokiego napięcia ponad wierzchołkami drzew w parku. Dzięki temu są wystarczająco mocne, żeby utrzymać platformę, i wystarczającao wysokie, żeby zapewnić widok na panoramę miasta – mówi Berensson. – Drewniane schody i podesty mają stanowić kontrast dla dawnej industrialnej architektury.

U stóp każdej wieży znajdą się kioski, w których kupimy przekąski i napoje potrzebne na piknik. Wieże piknikowe mają dać możliwość spędzenia na platformie więcej czasu i zorganizowanie tam pikniku, a nie tylko wejście i wyjście, jak na większość platform widokowych w dużych miastach.

wieza-widokowa-szwecja

Anders Berensson stworzył już serię konceptualnych propozycji dla Sztokholmu m.in. wysoki na 133 metry drewniany wieżowiec w centrum miasta oraz projekt połączenie wieżowców chodnikami lotniczymi.

Poprzednie propozycje Berenssona miały jednak charakter czysto konceptualny. Projekt wież piknikowych na bazie starych słupów telegraficznych ma zostać zrealizowany.

Źródło i zdjęcia: dezeen.com