Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Wiecha zawisła na biurowcu przy al. Szucha

Wiecha zawisła na biurowcu przy al. Szucha

Ivon

Kończy się budowa biurowca SZUCHA Premium Offices w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji Warszawy. Inwestycja, która obejmuje także remont sąsiedniego XIX-wiecznego pałacyku i budowę ogrodu na dachu, pochłonie 41,3 mln zł i będzie zakończona jesienią 2016 roku.

Siedmiokondygnacyjny biurowiec powstaje u zbiegu al. Szucha i Litewskiej, vis a vis siedziby Trybunału Konstytucyjnego, na działce, gdzie stał opuszczony blok z lat 60., w którym mieszkali radzieccy dyplomaci.

Powierzchnia biurowa będzie zajmowała 7,5 tys. mkw, znajdzie się tam miejsce na garaż podziemny (z dwiema windami na samochody), punkty usługowe i rekreacyjne oraz sale konferencyjne. Biurowiec w 80 procentach zostanie wykonany z betonu architektonicznego.

W ramach inwestycji wyremontowany zostanie również stojący w pobliżu zabytkowy pałacyk, który w latach 60. przekazano ambasadzie Związku Radzieckiego, a odzyskano dopiero kilka lat temu. Neorenesansowy pałacyk będzie otoczony ogrodem, który połączy go z nowoczesnym biurowcem. Oprócz ogólnodostępnego ogrodu na parterze, w SZUCHA Premium Offices znajdą się dwa kilkusetmetrowe tarasy. We wnętrzach dominować będą metal, beton i szkło.

Zabytkowy pałacyk

Autorem projektu jest Bolesław Stelmach, jeden z czołowych polskich architektów, laureat wielu konkursów architektonicznych i autorem projektu rozbudowy Sejmu, przebudowy kwartału Foksal w Warszawie, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego czy Centrum Chopinowskiego w Warszawie.

– Architektura jako sztuka przekształcania przestrzeni dla życia powinna być syntezą Natury i Kultury. Nowy budynek przy al. Szucha jest próbą wsłuchania się w te dwa rodzaje uwarunkowań kształtujących rzecz architektoniczną – mówi o swoim projekcie Bolesław Stelmach. – Od zachodu „zielona” drewniano-szklana struktura biurowca będzie porośnięta roślinnością i pnączami. Na niższej części obiektu i na dachu zostaną urządzone wiszące ogrody. Zieleń będzie wchodziła do wnętrza domu doświetlonym od góry wielokondygnacyjnym patio z pnączami i „zielonymi ścianami”. Od wschodu strukturę „SZUCHA” ukształtują pionowe białe betonowe prefabrykaty, których rytmika i elegancki minimalizm podziałów współgrają z elewacjami sąsiednich domów.

Dwa tygodnie przed terminem Erbud skończył pierwszy etap realizacji inwestycji, a na budowie zawisła wiecha. Oddanie budynku inwestorowi, firmie GPG Green Property Group, jest planowane na jesień 2016 roku.

– Wzniesienie wiechy to uroczystość z okazji wykonania najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, stan surowy zakończyliśmy dwa tygodnie przed planowanym terminem – mówi Michał Ruczkowski, kierownik budowy z firmy Erbud. – Rozpoczęliśmy już wykonywanie instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także elewacji aluminiowo-szklanych. Trwa również wznoszenie ścian działowych wewnątrz budynku.

Emil Gajewski, kierownik kontraktu z firmy Erbud, dodaje, że budynek zostanie wykonany z zachowaniem troski o środowisko, a energetyczne certyfikowanie w systemie LEED zapewni mu energooszczędność w eksploatacji.

Wizualizacje: GPG Green Property Group