Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Jak wyglądała warszawska Wola w 1935 roku?

Jak wyglądała warszawska Wola w 1935 roku?

Ivon

Jak wyglądała w dwudziestoleciu międzywojennym Wola, tętniąca życiem przemysłowa dzielnica Warszawy, w której produkowano m.in. ople i chevrolety? Można to zobaczyć w filmie „Warszawa 1935 Wola” – jedynej na świecie cyfrowej rekonstrukcji tej części stolicy, która powstała z okazji 100-lecia włączenia Woli do Warszawy.

Warszawska Wola w 1935 roku

Film jest efektem drobiazgowej pracy dokumentacyjnej, wysiłku grafików i animatorów 3D, którzy podjęli się rekonstrukcji architektury i rzeczywistości Woli z okresu międzywojennego. Pieczołowicie przywrócili dawny widok i klimat dzielnicy, w której na przełomie XIX i XX wieku prężnie rozwijał się przemysł, powstawały liczne zakłady: fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Działająca tu spółka Lilpop, Rau i Loewenstein, która posiadała licencję General Motors na produkcję m.in. opli i chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy. 9-minutowy film pokazuje przede wszystkim przemysłowy charakter dzielnicy, a zwłaszcza główną jej arterię– ulicę Wolską, targowisko Kercelak oraz Gazownię Warszawską.

Producentem filmu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, spadkobierca i opiekun Gazowni Warszawskiej, która jest związana z historią Woli od 120 lat. „Upowszechnianie wiedzy o polskim dziedzictwie to nie tylko nasz obowiązek, ale i pasja.” – czytamy w komunikacie PGNiG.

„Warszawa 1935 Wola” uzupełnia rekonstrukcję cyfrową Śródmieścia pokazanego w filmie „Warszawa 1935”, którego premiera odbyła się w 2013 r. Emisja filmu o Woli odbędzie się 9 kwietnia 2016 r. o godz. 16.40 w programie 1 TVP. Film będzie dostępny także od godz. 17.00 9 kwietnia 2016 r. na stronie Fundacji Rozgrzewamy Polskie Serca: www.rozgrzewamypolskieserca.pl oraz na profilu:Facebook.com/rozgrzewamypolskieserca

Produkcja: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Scenariusz i Reżyseria: Tomasz Gomoła
Producent Wykonawczy: Tomasz Gomoła, Newborn sp. z o.o.
Administracja: Ernest Rogalski
Kierownik Produkcji: Tomasz Gomoła
Vfx/3D Supervisor: Tomasz Gomoła
Konsultacje historyczne: Jarosław Zieliński
Muzyka: Musicloops.com, Ilya Kaplan, Guido Negraszus, Alex Khashkin

Zwiastun filmu „Warszawa 1935 Wola”: https://www.youtube.com/watch?v=UN4u_GrwtrE&nohtml5=False

Zobacz też zwiastun filmu „Warszawa 1935” https://www.youtube.com/watch?v=NYLfEIvIbUY

  • grulla

    Wszystko byłoby pięknie, gdyby pan Tomasz Gomoła z Newborn płacił freelancerom za ich pracę. Szkoda nerwów.