Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Warszawa » Warszawska Syrenka wróciła na miejsce

Warszawska Syrenka wróciła na miejsce

Joan

Jest symbolem Warszawy i celem pielgrzymek turystów. Warszawska Syrenka, po renowacji, wróciła na Wybrzeże Kościuszkowskie.

Na uroczystości uruchomienia fontanny były obecne dzieci z Przedszkola nr 237 im. Syrenki Warszawskiej, które wyrecytowały wiersz Tadeusza Kubiaka i zaśpiewały Syrence piosenkę.

Wpisana do rejestru zabytków Warszawska Syrenka autorstwa Ludwiki Nitschowej została zdjęta z postumentu i oddana do specjalistycznego czyszczenia i renowacji na początku maja.

Konieczne było chemiczne czyszczenie oraz konserwacja żywicą. Rzeźba Warszawskiej Syrenki w pobliżu Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej fotografowanych. Wraz z rozpoczęciem wakacji, rzeźba wróciła na posterunek by witać turystów i warszawiaków. Uruchomiono także fontannę. Renowacja figury kosztowała 117 tys. zł.

Rzeźba powstała w 1939 roku. Pozowała do niej Krystyna Krahelska, poetka i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Warszawska Syrenka miała być symbolem obronności. Stała się Symbolem odzyskanej Warszawy.

Zdjęcie: Urząd Miasta Warszawy