Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Tak będzie wyglądała warszawska Stacja Muzeum

Tak będzie wyglądała warszawska Stacja Muzeum

Ivon

Już wiemy, jak będzie wyglądała Stacja Muzeum w Warszawie. Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla nowego muzeum kolejnictwa wygrała firma FORUM ARCHITEKCI. Nowe muzeum ma powstać na warszawskich Odolanach do 2018 roku, a budowa może pochłonąć ok. 66,5 mln złotych.

Tak będzie wyglądała Stacja Muzeum

– Nowa lokalizacja Stacji Muzeum pozwoli nie tylko na stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej, ale także przyczyni się do ożywienia niezagospodarowanej dotychczas części Warszawy. Udostępniamy grunty, które mają bardzo duży potencjał. Zostanie on wreszcie należycie wykorzystany. Jest to jeden z najszerzej zakrojonych projektów, które PKP S.A. realizuje we współpracy z władzami samorządowymi – mówi Mirosław Pawłowski, prezes zarządu PKP S.A. Inwestycja zostanie sfinansowana przez PKP S.A. i samorząd województwa mazowieckiego.

Zwycięska koncepcja będzie podstawą do stworzenia projektu dla Stacji Muzeum. Jej autor otrzyma nagrodę w wysokości 120 tys. złotych netto.

– Gratuluję firmie, która stworzyła projekt łączący funkcjonalność terenów typowo kolejowych z możliwością stworzenia przestrzeni rekreacyjnej – podkreśliła Agnieszka Kuźmińska zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim. – Stacja Muzeum to jedna z naszych najważniejszych instytucji kultury, a teraz będzie też jedną z najnowocześniejszych. Dotychczasowe zbiory Muzeum Kolejnictwa zasługują nie tylko na odpowiednią lokalizację, ale przede wszystkim na to, by mogły być w pełni podziwiane.

Stacja Muzeum powstanie na warszawskich Odolanach, będzie to miejsce, w którym przez zabawę dzieci i młodzież będą uczyć się o historii i rozwoju technologicznym polskiej kolei.

Stacja Muzeum Warszawa

Duża przestrzeń i tereny zielone pozwolą nie tylko na ekspozycję zbiorów muzealnych, ale także umożliwią odwiedzającym wypoczynek na świeżym powietrzu. Na 27 hektarach oprócz muzeum z czasowymi i stałymi wystawami, znajdą się sale edukacyjne, centrum konferencyjno-hotelowe z salą widowiskową. Wszystkie pociągi ustawione będą na torach i utrzymane w stanie umożliwiającym przemieszczenie. Na miejscu ma powstać także warsztat techniczny, gdzie będzie można poznać budowę np. lokomotywy.

Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to druga połowa 2017 roku. Termin oddania budynku głównego Stacji Muzeum wraz z zapleczem administracyjnym planowany jest na koniec 2018 roku. Do tego czasu placówka będzie funkcjonowała w dotychczasowej siedzibie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Stacja Muzeum: Zobacz pociąg pancerny od środka

Wizualizacje: PKP/FORUM ARCHITEKCI