Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Warszawa wyremontuje 41 zabytków za 10 mln złotych

Warszawa wyremontuje 41 zabytków za 10 mln złotych

Joan

Kaplica Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu, ołtarz w kościele św. Ducha z 1720 roku i kamienice przy rynkach Starego i Nowego Miasta czy gmach d. Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Warszawskich przy ul. Złotej – to tylko kilka zabytków, które zostaną wkrótce wyremontowane z budżetu miasta.

Warszawa wyda ponad 10 mln zł na remont 41 zabytków.

Ponad połowa z nich, to zabytki sakralne. Właścicielem większości jest Kościół. Na liście planowanych do remontu zabytków jest warszawska perełka architektury sakralnej – kaplica Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu. Dotacja zostanie przeznaczona na rekonstrukcję polichromii. Dawny blask ma także odzyskać ołtarz z 1720 roku, który znajduje się w kościele św. Ducha przy ul. Długiej 3.

Drugą połowę stanowią zabytki świeckie. Znajdziemy wśród nich kamienice przy rynkach Starego i Nowego Miasta, na Krzywym Kole, przy ul. Kościelnej, Piwnej i Wąskim Dunaju.

– W Śródmieściu remontu neobarokowej fasady doczeka się kamienica przy Al. Jerozolimskich 51  oraz  gmach d. Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Warszawskich przy ul. Złotej 1 – mówi Magdalena Łań z Urzędu Miasta Warszawy. – A refundację za przeprowadzony remont otrzymają wspólnota w kamienicy przy ul. Bednarskiej 26. Pieniądze na odnowienie stolarki trafią do właścicieli secesyjnego budynku d. banku  Landau’a przy ul. Senatorskiej 38.

Nową elewację ma zyskać także kamienica z początku XX wieku przy ul. Koszykowej 24 oraz Hala Mirowska. Na liście zabytków do remontu znajduje się również Fort Traugutta. Zaplanowano też drobne prace konserwatorskie m.in. odnowienie XIX–wiecznej fontanny w Ogrodzie Botanicznym oraz nagrobków na cmentarzach Powązkowskim, Ewangelicko-Augsburskim i Żydowskim.

Miasto pokrywa od 50 do 90 proc. inwestycji.

Zdjęcia: Urząd Miasta Warszawy/R.Motyl