Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » W zabytkowym Pałacu w Orłowie powstał bajkowy hotel

W zabytkowym Pałacu w Orłowie powstał bajkowy hotel

Ivon

Wnętrza XVIII wiecznego gdyńskiego pałacu przypominają dziś scenerię z filmu „Alicja w krainie czarów”. Po renowacji w zabytkowym gmachu powstał luksusowy hotel i centrum konferencyjne – Quadrille Conference&Spa. To jedno z ciekawszych miejsc na Pomorzu.

Pałac w Orłowie został wybudowany w XVIII wieku.

Wielokrotnie zmieniał właścicieli. Architektura budynku w dużej mierze jest dziełem rodziny von Krockow, która była właścicielem majątku od 1730 roku. Wtedy w miejscu poprzedniego, wybudowano okazały pałac w barokowo-rokokowym stylu. Przyległa posiadłość została zaaranżowana na piękny park ze zbiornikami wodnymi i dużą liczbą drzew liściastych i cisów.

Pałac w Orłowie

Barokowy pałac przebudowano jednak już w XIX wieku nadając mu klimat angielskiego neogotyku. Przebudowę zlecił ówczesny właściciel majątku, gdański landrat i wyższy radca rejencyjny Wilhelm von Brauchitsch. Wykorzystano starą konstrukcję, dokonując gruntownej przebudowy. Kształt zmieniła zwłaszcza elewacja budynku. Rodzina Brauchitschów i ich spadkobiercy nie zmienili już później znacząco architektury pałacu.

Podczas II Wojny Światowej w pałacu stacjonowało Gestapo. Dzięki temu budynek przetrwał wojnę w dobrym stanie. Po wojnie został przekazany na potrzeby Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół dzieci im. Bolesława Beruta. Co ciekawe Pałac w Orłowie, jako pierwszy gdyński obiekt, został wpisany do rejestru zabytków.

Pałac w Orłowie łazienka

Niszczejący teren kilka lat temu wykupiła firma PB Górski. W 2013 roku rozpoczęła się renowacja obiektu. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. Remont budynku trwał dwa lata. W 2015 roku otwarto tu butikowy hotel Quadrille Conference & Spa. Za koncepcję odpowiadają właścicielki obiektu – Anna i Martyna Górskie. Wnętrza zachowały lekko klasycystyczny charakter, ale wzbogacono je elementami nawiązującymi do innych kultur i stylów. Do dyspozycji gości przeznaczono 12 apartamentów. Każdy urządzony jest na swój sposób, ale duchem nawiązują do baśni „Alicja w krainie czarów”. Jak tłumaczą właścicielki, Anna i Martyna Górskie najważniejsze było dla nich wydobycie historii, które przetoczyła się przez to miejsce.

Inwestor zachował w pałacu wszystkie sklepienia, drewniane krokwie, które liczą ponad 200 lat, a także zabytkowe kominki. Wiele detali historycznych wymagało renowacji specjalnymi maszynami. Część prac wykonywano ręcznie.

– Pałac wraz z parkiem zostały poddane intensywnym pracom budowlano-remontowym, które przywróciły mu dawną świetność – zapewnia Anna Amsolik z hotelu Quadrille Conference&Spa.

Oprócz pałacu rewitalizacji doczekał się też klasycystyczny ogród. W pałacowym parku, o wielkości dwóch hektarów mieszczą się aż 23 pomniki przyrody. Obok pałacu znajduje się oficyna. W dwupiętrowym budynku stylizowanym na styl gotycki znajdują się pokoje hotelowe.

W Pałacu w Orłowie oprócz hotelu mieści się dziś wykwintna restauracja. W zabytkowych wnętrzach organizowane są też wystawy i wydarzenia kulturalne.

Fot. Materiały prasowe Quadrille Conference&Spa