Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » W Pompejach odnowiono sześć antycznych domów

W Pompejach odnowiono sześć antycznych domów

Ivon

Ponad 20 tys. turystów odwiedziło przez dwa dni ruiny sześciu odrestaurowanych ostatnio rezydencji w Pompejach. Na renowację cudów antycznego miasta, przykrytego przez erupcję Wezuwiusza, Unia Europejska przeznaczyła w ub.r. rekordową kwotę 105 mln euro.

Chociaż słynne wykopaliska w Pompejach są zaraz po Koloseum najczęściej odwiedzanym przez turystów zabytkiem Włoch (w ub.r. przyciągnęło 2,7 mln zwiedzających), to w ostatnim czasie o antycznym mieście mówiło się głównie źle.

A to za sprawą niszczejących zabytków i indolencji włoskich urzędników. Choć w 2008 roku włoski rząd zarządził stan wyjątkowy dla rejonu wykopalisk, to dwa lata później nikt nie uchronił przed zawaleniem jednego z najcenniejszych obiektów tzw. Szkoły Gladiatorów. Sytuacja stała się bardzo napięta, a UNESCO zagroziło nawet, że z powodu zaniedbań w pracach konserwatorskich Pompeje mogą zostać skreślone z listy światowego dziedzictwa, na której widnieją od 1997 roku. Według opinii włoskich specjalistów zawaleniem grozi 80 proc. obiektów w tym antycznym mieście.

Jednak w ostatnich dniach grudnia premier Włoch Mateo Renzi uroczyście otworzył dla turystów sześć odrestaurowanych zabytkowych rezydencji. 105 mln euro przeznaczyła na ten cel Unia Europejska, która w poprzednich latach wydała 7,7 mln euro na renowację 22 budynków.

Rezydencja w Pompejach

Wśród odrestaurowanych ostatnio starożytnych zabytków są dobrze zachowane domy mieszkalne, w tym luksusowy dom kupca, skromniejsze mieszkania klasy średniej, łaźnia termalna i pralnia (tzw. fullonica) Stefanusa, która jest jedną z najbardziej imponujących pozostałości starożytnego miasta. W pralni zaprojektowano duże wanny do prania brudnych tunik i baseny do barwienia ubrań. We wnętrzach było specjalne urządzenie do prasowania oraz zbiorniki do przechowywania moczu, który zbierano w pobliskich toaletach publicznych i wykorzystywano do usuwania trudnych plam. W budynkach zachowały się oryginalne mozaiki i kolorowe freski na ścianach. Podczas prac rewitalizacyjnych m.in. odrestaurowano dekorowane powierzchnie, zabezpieczono budynki przed działaniem pogody, zmodernizowano system monitoringu.

Przypomnijmy, że 4 sierpnia 79 roku erupcja wulkanu Wezuwiusz zniszczyła rzymskie miasto Pompeje, które liczyło 12 tys. mieszkańców. Popiół wulkaniczny jednak pomógł zachować wiele budynków w prawie nienaruszonym stanie, zmumifikował ciała ludzi i zwierząt. Dzięki temu wiele wiemy na temat tego, jak płynęło życie w Pompejach. Miasto położone 20 km od Neapolu zostało odkryte w XVIII wieku i od tego czasu jest największym kompleksem wykopalisk archeologicznych na świecie. W 2012 roku powołano specjalny fundusz Wielki Projekt Pompeje, którzy zarządza konserwacją ruin.

Materiały prasowe: Grande Progetto Pompei/UFFICIO STAMPA
Soprintendenza Pompei