Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » 21 mln złotych uratuje wieżę ciśnień w Zabrzu

21 mln złotych uratuje wieżę ciśnień w Zabrzu

Ivon

Muzeum Górnictwa chce odkupić od prywatnego właściciela zaniedbaną wieżę ciśnień w Zabrzu i wspólnie z Uniwersytetem Śląskim stworzyć w niej interaktywne centrum wiedzy o węglu. Zbudowana w 1909 roku wieża bezskutecznie czeka na rewitalizację. Wszystko wskazuje na to, że w końcu się doczeka.

Wieża ciśnień w Zabrzu jest jednym z największych obiektów hydrotechnicznych tego typu na Górnym Śląsku i w zasadzie nie ma w Polsce swojego odpowiednika.

Niektórzy mówią, że zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loosego wieża wygląda jak startująca rakieta. Wysoka na 46 metrów konstrukcja składa się z 8 filarów na ośmioboku foremnym oraz filara centralnego. Zbiornik na wodę przykryty jest mansardowym dachem zwieńczonym latarnią. Dolne kondygnacje zajmowały kiedyś pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.

Muzeum Górnictwa Węglowego chce odkupić obiekt od prywatnego właściciela, który miał ambitne plany stworzenia tu restauracji, ale nic z nich nie wyszło. Teraz jest szansa, że wieża zostanie w końcu zrewitalizowana i udostępniona turystom. Inwestycja ma zostać przeprowadzona w latach 2017-2019 i kosztować 21,6 mln zł. W planach jest utworzenie tu przestrzeni wystawowo-konferencyjnej o powierzchni 920 metrów kwadratowych, gdzie zwiedzający będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o węglu: poznać naturalną historię węgla, obieg tego pierwiastka w przyrodzie oraz stosujące go nowoczesne technologie.

W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim powstał już czteroosobowy zespół specjalistów, na którego czele stanął prof. Janusz Janeczek. Jego zadaniem będzie stworzenie interaktywnej wystawy, poświęconej wszystkim zagadnieniom związanym z węglem. Wstępna koncepcja ma być gotowa za miesiąc.

Od 2007 roku Muzeum Górnictwa Węglowego zrealizowało projekty na ponad 200 mln zł, głównym z nich była rewitalizacji podziemnego wyrobiska Kopalni Guido i dawnego Skansenu Górniczego Królowa Luiza. Muzeum ma w planach także digitalizację zbiorów MGW w Zabrzu oraz rewitalizację najstarszej czynnej maszyny parowej.

Zdjęcia: zabytkitechniki.pl, Urząd Miasta Zabrze, wikipedia.org