Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Uniwersytet Wrocławski sprzedał zabytkowy „Pancernik”

Uniwersytet Wrocławski sprzedał zabytkowy „Pancernik”

Ivon

Za ponad 6 mln złotych Uniwersytet Wrocławski sprzedał słynny dom studencki „Pancernik”. Deweloper, który jest nowym właścicielem przerobi go na budynek mieszkalny. Czy przywróci przedwojenny wygląd wpisanego do rejestru zabytków obiektu?

Wzorcowy Dom nr 7 – Turmhaus Adolfa Radinga zwany też „Pancernikiem” był wystawiony na sprzedaż od 2014 roku.

Uniwersytet Wrocławski planował początkowo uzyskać za niego 8 mln złotych, ale chętnych nie było. Teraz, kiedy władze uczelni zdecydowały się obniżyć cenę do 6,3 mln złotych, zgłosił się kupiec, który przebił ofertę o 100 tys. złotych i kupił nieruchomość. To jedna z wrocławski firm deweloperskich, która zamierza obiekt przeznaczyć na cele mieszkaniowe.

Uniwersytet Wrocławski sprzedał zabytkowy „Pancernik” kiedyś

Szczegółów projektu na razie nikt nie ujawnia, dlatego wrocławianie już teraz się martwią, jaki kształt po przebudowie przyjmie zabytkowy budynek i na jakie ustępstwa zgodzi się konserwator zabytków. Mają nadzieję, że zostanie przywrócony przedwojenny charakter modernistycznego bloku.

Budynek o pięciu kondygnacjach został zbudowany w 1929 roku i był wzorcowym wielorodzinnym domem, który stanął na eksperymentalnym osiedlu będącym częścią wystawy „Mieszkanie i Miejsce Pracy”. Osiedle składało się z 32 domów zaprojektowanych przez 11 wrocławskich architektów zrzeszonych w śląskim oddziale Niemieckiego Związku Twórczego i prezentowało bloki, które mogłyby zastąpić kamienice czynszowe.

Wzorcowy Dom nr 7 - Turmhaus Adolfa Radinga

Autorem projektu Wzorcowego Domu nr 7 był Adolf Rading. Na każdym piętrze znajdowało się osiem mieszkań o tej samej powierzchni, ale każde z nich miało inny układ. Mieszkańcy mogli dowolnie kształtować przestrzeń, bo nie było nośnych ścian działowych. Architekt dawał też możliwość łączenia kilku mieszkań ze sobą – na tym samy piętrze i między piętrami, tworząc mieszkania dwupoziomowe.

Dla Adolfa Radinga ważna była wspólnota, dlatego w bloku zaprojektował wiele części wspólnych dla mieszkańców: pokoje zabaw, czytelnie, miejsca spotkań towarzyskich i rekreacji. Zaplanował także sklepy z podstawowymi artykułami zaopatrzenia na parterze. Rading, który fascynował się amerykańskimi drapaczami chmur planował, że jego budynek będzie wyższy o kilka kondygnacji, dlatego nazwał go Turmhaus (wieżowiec). Do tej pory nie wiadomo, dlaczego zrezygnował ze swoich planów. Gdyby je zrealizował Turmhaus byłby najwyższym w Europie budynkiem z płaskim dachem.

Po zamknięciu wystawy lokatorami nowego osiedla zostali głównie pracownicy Akademii Sztuki, artyści i przedstawiciele wolnych zawodów. W dawnym domu Radinga mieszkali przed wojną: rzeźbiarz Robert Bednorz, malarze abstrakcyjni Georg Muche i Gerhard Neumann oraz grafik i fotograf Johannes Molzahn.

Wzorcowy Dom nr 7 - Turmhaus Adolfa Radinga

W latach 50. w nadszarpniętym wojennymi działaniami bloku powstał Dom Studencki „Pancernik”, początkowo był to żeński akademik, z czasem kwaterowano tu małżeństwa. Budynek przeszedł generalny remont, który niestety spowodował, że zmianie uległa jego bryła. Swoją działalność zakończył w roku 2012.

Zdjęcia: wikipedia.org, dolny-slask.org.pl