Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » UNIQA Art Łódź – sztuka uliczna: Top 6 instalacji

UNIQA Art Łódź – sztuka uliczna: Top 6 instalacji

Ivon

Łódź zachwyciła świat galerią gigantycznych graffiti, teraz chce zadziwić niezwykłymi rzeźbami i instalacjami międzynarodowych artystów, które powstaną w ramach projektu miejskiego UNIQA Art Łódź, które zrealizuje Łódzkie Centrum Wydarzeń.

UNIQA Art Łódź, czyli sztuka uliczna na najwyższym poziomie

Do końca roku w sześciu miejscach Łodzi uwagę przechodniów przyciągną niezwykłe dzieła sztuki ulicznej, które artyści z Polski, USA i Hiszpanii stworzą w ramach międzynarodowego projektu UNIQA Art Łódź. Łódzkie Centrum Wydarzeń podpisało właśnie umowę w sprawie realizacji projektu z firmą UNIQA, która sfinansuje połowę kosztów przedsięwzięcia (130 tys. zł).

– Po ponad 6 latach organizacji projektu muralowego w Łodzi, mogę śmiało powiedzieć, że centrum miasta zostało nimi w odpowiedni sposób nasycone. Murale stanowiły w moim zamyśle pierwszy, najbardziej logiczny i naturalny krok do rozpoczęcia myślenia o nowoczesnej galerii sztuki w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Liczba i nagromadzenie pustych ścian w centrum miasta wręcz nakazywały, aby w pierwszej kolejności wypełnić je malarstwem – Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń. – Ten pomysł udało się zrealizować, łódzkie murale są znane na całym świecie i stanowią ważną wizytówkę miasta.

Teraz Łódź stawia na instalacje artystyczne, rzeźby, płaskorzeźby i realizacje site-specific. Jedna z prac projektu UNIQA Art Łódź powstanie na ścianie przy siedzibie UNIQA, przy ulicy Gdańskiej 132 w Łodzi. Będzie to dzieło śląskiej artystki Mony Tusz, która umiejętnie łączy różnorodne materiały: farbę, ceramikę, elementy lustrzane i rzeźbiarskie.

– Rewitalizacją pofabrycznego XIX-wiecznego pofabrycznego budynku, w którym od ponad 20 lat mieści się siedziba naszej firmy, nieformalnie wpisaliśmy się w łódzki program „Mia100 kamienic”, którego celem jest odrestaurowanie cennych budynków z XIX i XX w. Obecnie wspieramy łódzką instytucję kultury, która dzięki naszemu wspólnemu projektowi wprowadzi do przestrzeni miejskiej wielkoformatowe obrazy oraz instalacje. Pierwsze efekty będzie można podziwiać już od lipca – mówi Andrzej Jarczyk, prezes UNIQA w Polsce. – W ostatnich latach Łódź nabrała kolorytu. Dziesiątki murali, które powstały, są dziś wyraźnym wyznacznikiem miasta i stanowią największą street’artową galerię w Polsce. Z zachwytem śledziliśmy powstawanie kolejnych prac. Tym bardziej cieszy nas, że kolejne projekty w przestrzeni miejskiej powstaną dzięki naszemu wsparciu.

Oto inne prace, które powstaną na łódzkich ulicach do końca 2016 roku:

1. Alicia Martin, artystka z Hiszpanii stworzy w lipcu wielkoformatową instalację złożoną z książek, sprawiających wrażenie „wylewania się” się z budynku. Jeszcze nie jest znana dokładna lokalizacja pracy, wiadomo jednak, że łodzianie będą mogli ją oglądać przez 3-4 miesięcy.

2. Amerykanka Crystal Wagner na początku września stworzy instalację przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej z Więckowskiego, na fasadzie budynku przy ul. Piotrkowskiej 29. Praca zostanie skonstruowana ze specjalnych modułów z metalowej siatki, do których przymocowane zostaną różnokolorowe sztuczne materiały. Ekspozycja planowana jest na 2-3 miesięcy.

3. Dwóch artystów z Polski, Daniel Kaliński i Tomasz Górnicki, na jednej ze ścian w Łodzi na stałe przymocują wielkoformatową rzeźbę. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje i dopiero ich wybór zdefiniuje materiał i technologię, z którego zostanie ona stworzona.

4. Choć w projekcie UNIQA Art Łódź odchodzi się od murali, to Grupa Etam oraz Robert Proch stworzą w sierpniu jeden mural i będzie to najprawdopodobniej jedna z najciekawszych realizacji muralowych w tym roku na świecie.

– Dodatkowo planujemy także zupełnie odmienić jeden ze skwerków osiedlowy. – mówi Michał Bieżyński. – Zostanie on wyremontowany, wymienione zostaną elementy infrastruktury, zasadzona nowa zieleń, a alejki wypełni abstrakcyjna praca plastyczna stworzona z żywicy epoksydowej. Znakomity, interdyscyplinarny projekt stworzony przez Krzysztofa Syrucia.

Fot. Materiały prasowe