Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Ulica Długa i Długi Targ doczekają się rewitalizacji

Ulica Długa i Długi Targ doczekają się rewitalizacji

Ivon

Jedne z najstarszych ulic Gdańska: Długa i Długi Targ mają zostać przebudowane. Władze Gdańska ogłosiły właśnie, że ruszyły prace nad koncepcją modernizacji tzw. Traktu Królewskiego. Jak zmieni się wizytówka Gdańska?

Ulica Długa i Długi Targ mają odzyskać dawną świetność. Miasto chce przebudować Trakt Królewski. Wymieniona ma zostać nawierzchnia, mała architektura, oświetlenie, a także zieleń.

Ulica Długa jest jedną z pierwszych powstałych w Gdańsku. Datuje się ją na 1331 roku. Wtedy też wybudowano przy niej miejski ratusz, dzięki czemu zyskała status centrum miasta. Kilkadziesiąt lat później powstał Długi Targ. Szybko ulokowały się przy nim sklepy i kantory handlowe. W XIV wieku nazywano ją Drogą Królewską. Ulica Długa stała się najbardziej reprezentacyjnym traktem miasta. Zaczęto budować przy niej okazałe kamienice.

W drugiej połowie XIX wieku zmodernizowano ulicę wprowadzając na nią tramwaje. Zniszczoną podczas II wojny światowej gdańską starówkę, wraz z kamienicami przy ul. Długiej i Długim Targu odbudowano. Zrezygnowano z ruchu tramwajów.

– Ciąg ul. Długiej i Długiego Targu zawsze odgrywał dominującą rolę w układzie urbanistycznym Głównego Miasta i całego historycznego Gdańska. To przy nim lokalizację znalazły najważniejsze budynki użyteczności publicznej oraz kamieniczki znamienitych mieszczan. Nie bez przyczyny zyskał nazwę „Drogi Królewskiej”. Teraz dotknięta „zębem czasu” wizytówka Gdańska potrzebuje inwestycji, która przywróci jej dawną świetność – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Oprócz nowego oświetlenia, małej architektury, wymieniona ma zostać także nawierzchnia. Nawierzchnię na ul. Długiej i Długim Targu wyłożono w latach 70-tych. Niestety przez brak remontów według informacji przekazanych przez Małgorzatę Kolesińską z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku zniszczone jest aż 75 proc. powierzchni.

Trakt Królewski na zabytkowej starówce ma być wizytówką miasta, dlatego władze Gdańska chcą go zmodernizować. Ważna jest nie tylko wymiana widocznych elementów, ale także remont infrastruktury podziemnej. Najstarsze sieci wod-kan zostały w tym miejscu wybudowane w 1874 roku. Same stały się już zabytkiem.

Władze miasta powołały Radę Programową, która ma zająć się projektem „Przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu”, składającą się z architektów, historyków sztuki, urbanistów i konserwatorów zabytków. W tej grupie znaleźli się m.in. architekci Jakub Szczepański, Bartosz Zimny oraz Grzegorz Sulikowski. Głos w dyskusji mają też zabrać mieszkańcy i lokatorzy tych ulic m.in. restauratorzy, przewodnicy.

Szczegółowa koncepcja ma powstać w ciągu roku. Prace budowlane ruszą nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 50 mln zł.

Zdjęcia: CC