Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zabytkowy U-Boot w Stoczni Gdańskiej będzie wykopany

Zabytkowy U-Boot w Stoczni Gdańskiej będzie wykopany

Ivon

U-Boot, niemiecki okręt wojenny z czasów II wojny światowej został odnaleziony na terenie Stoczni Gdańskiej. Elementy konstrukcyjne U-Boota wykorzystano do budowy schronu. Historycy potwierdzili ich autentyczność. Dziś ruszyły prace mające na celu ich wydobycie i przeniesienie do Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk.

U-Boot ma zostać przetransportowany w pobliżu Twierdzy Wisłoujście i stać się nową atrakcją turystyczną. Najpierw trzeba jednak wydobyć konstrukcję na powierzchnię.

– Z pomocą Stoczni Gdańskiej S.A. oraz spółki Hydro Marp ruszają prace mające wydobyć sekcje niemieckiego okrętu podwodnego najprawdopodobniej typu U VII. Po oczyszczeniu oraz konserwacji w Stoczni, zostaną one przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście – mówi Grzegorz Jedlicki, historyk zatrudniony w Muzeum Historycznym Miasta Gdańsk. – W przyszłości sekcje okrętu będą udostępnione zwiedzającym na Szańcu Wschodnim Twierdzy Wisłoujście podkreślając morskie dziedzictwo Miasta Gdańska.

Ze względu na gabaryty konstrukcji to dość skomplikowana i trudna operacja. W Stoczni znajdują się elementy konstrukcyjne kadłuba okrętu podwodnego. Z ekspertyzy historyków wynika, że chodzi o U-Boota typu VII. Jedna komora ma długość 12, a druga 15 metrów. Najprawdopodobniej to dziobowa i środkowa część kadłuba. Kadłub U-Boota VII liczy ok. 67 metrów długości, dlatego nie jest w całości. To największa seria wyprodukowanych na świecie okrętów wojennych. Niemcy wykorzystywali je podczas II wojny światowej, a także później w RFN do 1970 roku. Dziś można obejrzeć zachowane Łodzie w kilku muzeach na świecie.

Schron został wybudowany w Stoczni Gdańskiej w latach 50/60 w trakcie zimnej wojny. Mieści się w pobliżu bramy nr 4. Według historyków nie był używany, ponieważ wnętrze jest niezniszczone.

Zabytkowy kadłub odkryto w tym miejscu już wiele lat temu, ale dopiero teraz władze miasta zdecydowały się na odkopanie konstrukcji i przetransportowanie jej do muzeum. Historycy nie mają jeszcze pewności, jaki to typ okrętu. Prace badawcze będą przeprowadzone po wydobyciu.

Zdjęcia: materiały Urzędu Miasta Gdańsk