Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Twierdza Modlin, czyli miasto typu smart

Twierdza Modlin, czyli miasto typu smart

Ivon

Dwa hotele, osiedle mieszkaniowe i wielkie centrum kongresowe mają powstać w historycznej Twierdzy Modlin. Takie plany ma grupa Konkret S.A., poznański deweloper, który trzy lata temu kupił cały teren. Szczegóły projektu zostaną przedstawione za tydzień w Cannes.

– Dokładną koncepcję nowego masterplanu historycznej Twierdzy Modlin zaprezentujemy w przyszłym tygodniu podczas prestiżowych targów MIPIM 2016 w Cannes – mówi Paulina Prusiecka, przedstawiciel inwestora.

Grupa Konkret, deweloper, który ma na koncie m.in. rewitalizację starych koszar i stworzenie kompleksu mieszkalno-hotelowego City Park w Poznaniu, chce powtórzyć wielkopolski sukces w dużo większej skali. Trzy lata temu spółka kupiła gigantyczny powojskowy teren w Dworze Mazowieckim. Przez ten czas opracowywano koncepcję rewitalizacji i zagospodarowania tego obszaru. Efektem jest zaprezentowany właśnie masterplan. Deweloper udostępnił pierwszą wizualizację, która ma ukazać ogrom projektu. Szczegółowe wizualizacje zostaną zaprezentowane podczas targów w Cannes w połowie marca. Grupa Konkret jedzie tam jako partner Urzędu Miasta Warszawy. Inwestycja ma być bowiem jedną z największych w aglomeracji warszawskiej. Szacuje się, że pochłonie nawet 1,5 mld złotych. Na czym oparta jest koncepcja? Poznański inwestor stawia na nowe technologie i inteligentne rozwiązania, a także koncepcję zagospodarowania całego osiedla, na którym łączone będą różne funkcje.

Twierdza Modlin, to XIX wieczna cytadela.

Na terenie kompleksu zachowało się 37 zabytkowych obiektów, które wpisane są do rejestru, dlatego nad całością prac będzie czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Ciekawostką architektoniczną jest budynek dawnych koszar, który ma aż 2,3 km długości. To czyni go najdłuższym budynkiem w Europie. Inwestor zobowiązał się do odrestaurowania go w całości, a także rewitalizacji wszystkich pozostałych. W ramach zrewitalizowanych i nowo wybudowanych obiektów, w najdłuższym budynku w Europie powstaną: lofty mieszkalne, hotele, resort, centrum kongresowe, centrum handlowe, centrum medyczne, wellness, pole golfowe, biura, uniwersytet oraz muzeum.

– Twierdza Modlin stanie się niebawem miastem smart – wielofunkcyjnym obiektem z inteligentnym i największym w Europie centrum kongresowym – mówi Paulina Prusiecka. – Nowa koncepcja obejmuje blisko 650 tys. mkw.

W Cannes zostanie zaprezentowana jedynie koncepcja. Dywizja Projektowa Modlin, w skład której wchodzi warszawskie biuro JSK i krakowskie biuro KJ Architekci, przedstawi finalny projekt inwestycji do 2018 roku.

Wizualizacja: materiały Grupa Konkret SA

 • Ada

  Ciekawy pomysł dzięki, któremu Polska może być rozpoznawalna na świecie. Fajnie, że ktoś wie jak w ciekawy sposób wykorzystac zabytki.

 • Stormy

  Biorąc pod uwagę to, jak zagospodarowany został poznański City Park, można być najlepszej myśli. Wizualizacja wygląda bardzo zgrabnie, a poza tym dobrze, że ktoś chce zająć się tymi niszczejącymi murami. Mamy wyjątkowe zabytki, więc dlaczego mają zostać zapomniane? W ten sposób to miejsce zyska drugie życie!

 • Sandra Lewandowska

  Wizualizacja bardzo mi się podoba.. naprawdę robi wrażenie. Oby tylko w rzeczywistości tak to wszystko wyglądało, to będzie pięknie. Super że ktoś wpadł na pomysł jak dobrze wykorzystać to miejsce, by nie stało i nie niszczało.

 • Daria Oo-k

  Wygląda obłędnie… z tego co czytałam to ten sam właściciel co City Park i Country Park, więc na pewno będzie równie dobrze jak na tej grafice a nawet lepiej. Wybiorę się na pewno.