Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Turysta zniszczył XVIII-wieczną rzeźbę św. Michała, bo robił selfie

Turysta zniszczył XVIII-wieczną rzeźbę św. Michała, bo robił selfie

Dariusz Sapa

„Selfie” to prawdziwa zmora muzeów. Coraz częściej czytamy o dziełach, zabytkach, zniszczonych przez nieuwagę turystów. Prawdziwego pecha miał brazylijski turysta, który chciał zrobić „selfie” w Museu Nacional de Arte Antiga w Lizbonie.

Podczas tej jakże ważnej czynności, Brazylijczyk potknął się i nieszczęśliwie upadł na XVIII-wieczną rzeźbę św. Michała. Ta z kolei spadła z postumentu i rozbiła się na kilkanaście kawałków.

XVIII-wieczna rzeźba św. Michała

XVIII-wieczna rzeźba św. Michała

– Pracuję w muzeum od wielu lat i nie mogę sobie przypomnieć podobnego zdarzenia – przyznał zastępca dyrektora muzeum Jose Alberto Seabra Carvalho.

Eksperci uważają, że wyrządzone szkody są nieodwracalne. Trwa dochodzenie w sprawie zniszczenia rzeźby, dlatego do publicznej wiadomości nie podano danych osobowych turysty.

Muzeum w Lizbonie

Muzeum w Lizbonie

Media zwracają uwagę, że już we wrześniu dyrektor muzeum Antonio Filipe Pimentel przestrzegał, że personel placówki jest za mały.

– Do obsługi 84 pomieszczeń mamy tylko 64 osoby. Jestem przekonany, że pewnego dnia stanie się coś złego. Dojdzie do tego, bo igramy ze swoim dziedzictwem – przekonywał.

Zdjęcia: theguardian.com