Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Ivon

Zabytkowy budynek transformatorowni mieści się w samym centrum Szczecina. Do rejestru zabytków wpisano go już w 1984 roku, ale nie było chętnych, by go wyremontować. Upomnieli się o niego lokalni artyści, którzy postanowili zawalczyć o ten obiekt. Efektem ich starań jest Trafostacja Sztuki, największa galeria sztuki współczesnej w Szczecinie.

Koncepcję renowacji i adaptacji transformatorowni przygotowała pracownia „Studio A4” w Szczecinie. Wykonawcą projektu była firma ERBUD S.A. Rewitalizacja urzeka swoją prostotą. Odrestaurowano i odbudowano zabytkową elewację zgodnie z wymogami wojewódzkiego konserwatora zabytków. W środku jest wysoka na 16 metrów sala ekspozycyjna. Wielopoziomowe wnętrze zaaranżowane jest w bieli, stanowiąc tło dla prezentowanej w nim sztuki. Nowe elementy nie wybijają się ponad zabytkowe, które dyskretnie przypominają o historii obiektu.

– Budynek, w którym mieści się Trafostacja Sztuki w Szczecinie został zbudowany w 1912 roku. Zaprojektował go architekt Georg Vallentin. Modernistyczny budynek nawiązuje swą ceglaną formą do Kościoła Św. Jana, najstarszego w mieście – tłumaczy Przemek Głowa, przewodnik miejski.

Do końca II wojny światowej w budynku znajdowała się podstacja prądu.

– Po wojnie  budynek zagospodarowała inwalidzka spółdzielnia produkująca zabawki. Później stał opuszczony i niszczał ponad 20 lat. W 1984 roku został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków – mówi Przemek Głowa i dodaje, że mówiąc o transformatorowni warto wspomnieć o pierwszej w historii Szczecina wystawie sztuki współczesnej. – Odbyła się ona na ul. Św. Ducha, w budynku nieopodal Trafostacji Sztuki w 1835 roku. Jej tematem było współczesne malarstwo.

Niszczejącym budynkiem mocno interesowali się lokalni artyści. O stworzenie w tym miejscu największej w Szczecinie galerii sztuki współczesnej walczyło Stowarzyszenie Zachęta Sztuki. Ostatecznie rewitalizację zabytkowej transformatorowni rozpoczęto w 2011 roku, a zakończono dwa lata później. Instytucja kultury, jaką jest Trafostacja Sztuki, powstała rok wcześniej, organizując gościnne wystawy w różnych miejscach Szczecina. W sierpniu 2013 roku zainaugurowano działalność Trafostacji Sztuki przy ul. Świętego Ducha 4.

Po rewitalizacji na parterze powstała spektakularna sala wystawowa. Pomieszczenie ma aż 16 metrów wysokości i 340 metrów kwadratowych powierzchni.

– Sala służy głównie jako przestrzeń wystawowa, ale okazjonalnie organizowane są w niej koncerty czy przedstawienia teatralne – mówi Anna Konopka z Trafostacji Sztuki.

Oprócz dużej sali ekspozycyjnej na parterze, są jeszcze mniejsze na pierwszym i drugim piętrze.

– Cały obiekt przystosowany jest w celach ekspozycyjnych. W salach wystawienniczych na pierwszym i drugim piętrze znajdują się obecnie instalacje wideo, dlatego przestrzeń została dodatkowo podzielona na mniejsze pomieszczenia – tłumaczy Konopka. – Niezwykle ciekawa jest też sala kolumnowa, która znajduje się w piwnicy. Charakterystycznym elementem są oryginalne żeliwne słupy, które zostały odkryte przez architektów podczas remontu. Artyści, którzy mają u nas wystawy, najczęściej wykorzystują całą przestrzeń w budynku. Sala kolumnowa jest jedną z ulubionych.

Dodatkowo na drugim piętrze na antresoli znajduje się kawiarnia z tarasem. Czynna jest jednak tylko w okresie wiosenno-letnim.

Inwestycja pochłonęła 16,5 mln zł. Część kwoty pochodziła z Unii Europejskiej. Resztę sfinansowano z budżetu miasta Szczecina.

Zdjęcia: materiały Trafostacji Sztuki w Szczecinie/ Mikołaj Sekutowicz/Piotr Krajewski