Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » TOP 5. Letnie domy z historią

TOP 5. Letnie domy z historią

Joan

Stara stodoła, gospodarstwo, młyn, a może stacja pogotowia czy dworzec? Każde miejsce jest dobre, by urządzić w nim letni dom. Drewniany domek w lesie, czy willa nad morzem nie robi już na nikim żadnego wrażenia. Na świecie coraz częściej na wakacyjne domy adaptuje się pomieszczenia gospodarcze, młyny i wiejskie stodoły. Wystarczy nieograniczona wyobraźnia architekta, by w starym i zrujnowanym miejscu stworzyć przytulny letniskowy dom.

Zabytkowe letnie domy są chętnie wynajmowane przez turystów.

Domek w młynie

Domek w młynie

Franciszkanie w tym miejscu w 1761 roku zbudowali młyn. Z wieży, położonej na wzgórzu, roztacza się widok na port na wyspie Hvar na Morzu Adriatyckim. Zabytkowa budowla popadała w ruinę, dopóki nie znalazła nowego właściciela, który postanowił przekształcić ją w przytulny i wygodny domek. W ten sposób powstał niezwykle oryginalny wakacyjny dom. Właściciel chętnie wynajmuje go w okresie wakacji.

Domek w młynie

Zabytek odrestaurowano przy pomocy tradycyjnych metod i materiałów. We wnętrzu nie brakuje jednak nowoczesnych rozwiązań i technologii. Wieża wyposażona jest w klimatyzację oraz system ogrzewania. Dzięki temu można wypoczywać w niej przez cały rok.

Dom w stacji pogotowia

Dom w stacji pogotowia

Marta Nowicka&Co. zmieniła starą stację pogotowia w południowym Sussex, w Anglii w przytulny letni dom. Wnętrza wykończyła w stylu industrialnym. W środku znajdują się cztery sypialnie, salon oraz pokój rozrywki. Stacja, nazywana st. John’s Rye, mogła pomieścić dwa ambulanse. Marta Nowicka podzieliła przestrzeń tworząc drugie piętro. Mieszkanie zachowało otwartą przestrzeń. Domek jest przeznaczony na wynajem.

Dom w gospodarstwie

Dom w gospodarstwie w hiszpańskim Emporada w Gironie

Architekci z pracowni Arquitectura G zrealizowali projekt letniego domku w hiszpańskim Emporada w Gironie. Farma znajduje się na obrzeżach typowej katalońskiej wsi. W dawnym 200-letnim gospodarstwie powstał wygodny, przytulny i elegancki letni dom. W środku znajduje się salon, jadalnia oraz dwie sypialnie. Dom znajduje się w dużym ogrodzie, który zapewnia prywatność i spokój. Właściciele nie chcą dzielić się rajem z nikim innym.

Dom na Dworcu w Gstaad

Dom na Dworcu w Gstaad

Antonie Bertherat-Kioes w dawnej stacji generatorowej na dworcu w Gstaad w Szwajcarii postanowiła urządzić letni dom. Stację wybudowano w 1904 roku, przy okazji rozwoju linii kolejowej Montreux-Berner-Oberland. Antonie wykorzystała przestrzeń aż 700 metrów kwadratowych. Zachowała jednak wiele zabytkowych elementów wyposażenia wnętrz m.in. transformatory czy kominek. Wnętrze ociepliła przez naturalne drewno i tkaniny.

Dom w stodole

Dom w stodole

Przyszłość starej stodoły nie zawsze jest przesądzona. Choć budynki gospodarcze rzadko wpisywane są do rejestru zabytków, to wielokrotnie warto je ratować. Architekci potrafią przekształcić je w komfortowe i oryginalne domy. Taki przykład znajdziemy w niemieckiej wsi. Architekt Thomas Kroger zmienił XIX-wieczną stodołę w niesamowity letniskowy dom. Wnętrza wyglądają jak w luksusowej willi. Do domku prowadzą olbrzymie drewniane drzwi. W środku oprócz przestronnego salonu wydzielone zostały mniejsze pokoje, w których znajdują się sypialnie. Pokoje łatwiej ogrzać w chłodne wieczory.

Zobacz także: Najoryginalniejsze mieszkania na świecie

Zdjęcia: designyoutrust.com/ Francesca Giovanelli/ dezeen.com