Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polecane » TOP 15 odnowionych polskich dworców

TOP 15 odnowionych polskich dworców

Ivon

Zniszczone, zaniedbane i brudne dworce kolejowe powoli odchodzą w niepamięć, za to coraz częściej zachwycają podróżnych, bo stają się odnowionymi perełkami zabytkowej architektury. Zobacz TOP 15 odnowionych polskich dworców w ostatnich latach.

Tylko w ubiegłym roku PKP S.A. wydała 300 mln złotych na 22 inwestycje dworcowe, dziewięć z nich przeprowadzono pod okiem konserwatora zabytków. Prawie 5 mln złotych kosztował remont zabytkowego dworca w Jaworzynie Śląskiej pochodzącego z 1842 roku, gdzie odnowiono m.in. elewację i stolarkę okienną, niewiele mniej wydano na rewitalizację dworca w Obornikach Śląskich. Remont dworca w Grodzisku Mazowieckim, jednej z pierwszych stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, kosztował 4,5 mln zł. Współpraca z konserwatorem zabytków objęła odnowienie głowic wejściowych do budynku oraz przywrócenie pierwotnego układu pomieszczeń.

– We współpracy z konserwatorem zabytków odrestaurowane zostały scraffito na dworcu Katowice Ligota i mozaika na dworcu Kraków Płaszów, choć dworce te nie mają charakteru zabytkowego mówi– Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A. – W porozumieniu w z konserwatorem zabytków realizowane są również modernizacje dworców w Inowrocławiu, Wieliczce, Gliwicach i Szczecinie.

Stacje kolejowe w bardzo wielu miejscach Polski już nie przypominają tych sprzed lat. Oto TOP 15 odnowionych polskich dworców.

1. Wrocław

Wrocław Główny Dworzec PKP

Neogotycki dworzec we Wrocławiu, który zbudowano w latach 1855-1857 według projektu Wilhelma Grapowa, odnowiono przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku, których część odbyła się we Wrocławiu. Budżet inwestycji wynosił 162,3 mln zł, podczas remontu odkryto tunel z początków XX wieku, który nie widniał na żadnych planach.

2. Bydgoszcz

Bydgoszcz Dworzec PKP

Modernizacja zakończyła się w październiku 2015 roku i pochłonęła ok. 142 mln zł. W ramach inwestycji wybudowano nowy obiekt oraz zrewitalizowano budynek między peronami, który wygląda teraz jak z czasów pruskich. Pierwszy budynek dworca kolejowego w Bydgoszczy powstał w 1851 roku, podczas budowy Pruskiej Kolei Wschodniej z Krzyża do Królewca.

3. Piła

Piła Główna Dworzec PKP

Pod koniec 2015 roku podróżni zobaczyli wyremontowany dworzec w Pile zbudowany w 1851 roku. Konserwator zabytków czuwał nad odnowieniem elewacji, wymianą posadzek i remontem dachu. Koszt inwestycji wyniósł 18,7 mln zł. W 1988 roku na dworcu doszło do słynnej katastrofy kolejowej transportu wojskowego, podczas której zginęło 10 żołnierzy, a 28 zostało rannych.

4. Kalisz

Kalisz Dworzec Kolejowy

Budynek dworca podchodzącego w 1905 roku kosztował 7,4 mln złotych. Od listopada 2015 roku odnowiona jest m.in. elewacja, poczekalnia i dach. Odtworzono również marmury i wewnętrzny wystrój dworca. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

5. Rawicz

Dworzec Rawicz

Pierwszy próbny kurs lokomotywy parowej odbył się z tego dworca 27 września 1856. Po 160 latach budynek znów zachwyca architekturą. Remont pod okiem konserwatora zabytków, który pochłonął 3,9 mln zł, polegał głównie na odnowieniu elewacji i wymianie stolarki okiennej. Nowy wygląd zyskał także plac przed dworcem. Starostwo Powiatowe w Rawiczu planuje stworzyć w części dworca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

6. Kędzierzyn Koźle

Dworzec Kędzierzyn Koźle

Remont budynku z 1845 roku zakończył się w grudniu 2015 toku. Podczas inwestycji odkryto i odnowiono socrealistyczne malowidła, odrestaurowano również stolarkę oraz zabytkowe rzeźby. Koszt inwestycji wyniósł 11,8 mln zł. W budynku jest też nowy system informacji pasażerskiej oraz monitoring.

7. Bielsko-Biała

Dworzec Bielsko-Biała

Przepiękne antyczne polichromie na suficie ukazują się oczom podróżnych na dworcu w Bielsku-Białej, który zbudowany był w latach 1889-1890 przez architekta Karola Korna, według projektu Karola Schulza. Zrewitalizowany dworzec, znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, otrzymał tytuł „Modernizacja Roku 2001”.

8. Wągrowiec

Dworzec Wągrowiec

Rewitalizacja dworca, którą przeprowadzono w latach 2014-15 pozwoli na włączenie Wągrowca do programu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Odnowiony został budynek z czerwonej cegły i teren wokół stacji.

9. Skierniewice

Dworzec Skierniewice

Efekt remontu jest doskonały, odnowiono oryginalną ceglaną elewację, wzrok podróżnych przyciąga płaskorzeźba z 1954 roku. Historia dworca jest jednak dłuższa, bo sięga lat 1845-1873, zbudowano go na przyjęcie cara Rosji, który w okolicach Skierniewic miał rezydencję. Architekci wznieśli budynek w stylu gotyku angielskiego z neoklasycystycznymi wnętrzami.

10. Sopot

Dworzec Sopot

Oddany podróżnym w grudniu 2015 roku budynek funkcjonuje w ramach Nowego Centrum Sopotu. Wspólnie z konserwatorem konsultowano nową elewację oraz rozbiórkę i odtworzenie jednego z zbytkowych obiektów. Historia stacji w Sopocie sięga lat 1868-1870. Po pożarze w 1945 roku dworzec odbudowano w 1947, ale tylko w części parterowej. W 1970 roku zastąpiono go nowym dworcem.

11. Opole

Dworzec Opole Główne

Nie ma w Polsce drugiego dworca z taką akustyką, stojąc na jednym końcu holu można usłyszeć rozmowę z drugiego końca budynku. Ta wybudowana w 1899 roku stacja jest tez niezwykła z innego powodu – niecodzienny jest układ peronów, które nie są ułożone w linii prostej, a po łuku. Sam budynek jest też perełką architektury łączącej elementy secesji, neogotyku, neorenesansu i neoklasycyzmu. Odnowiono go w 2014 roku, a inwestycja kosztowała ok. 15 mln złotych.

12. Lublin

Dworzec Lublin

Aż 10 lat trwał remont tego dworca w Lublinie. W 2011 roku obiekt ten znalazł się na drugim miejscu w Polsce w rankingu opracowanym przez Dom Badawczy Maison i panel badawczy Ariadna. W badaniu pasażerowie oceniali wygląd i wygodę, system informacji, kompetencje i zaangażowanie pracowników oraz komunikację dworca z miastem. Budynek z 1877 roku przebudowano gruntownie w stylu dworkowym w latach 20.XX. W 1974 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

13. Jarocin

Dworzec Jarocin

Wybudowany w latach 1870-1875 dworzec ma swoje miejsce w historii literatury. Pisał o nim w swoim opowiadaniu „W Młynie nad Lutynią” Jarosław Iwaszkiewicz. W 2013 roku gmach z czerwonej cegły, który znajduje się w rejestrze zabytków został zrewitalizowany, inwestycja kosztowała prawie 5 mln złotych.

14. Iława

Iława Główna

Modernizacja neogotyckiego budynku z 1900 roku trwała ponad rok i kosztował 16,75 mln. zł. Uwagę przyciągają drewniane dekorowane okładziny ścian poczekalni, witraże z herbem miasta i posadzka poczekalni. W trakcie ostatnich prac remontowych pod boazerią znaleziono cokół z płytek ceramicznych, które wykonała meklemburska pracownia Boizenburger Wandplattenfabrik Hansa Duensinga.

15. Przemyśl

Dworzec Przemyśl

Generalny remont kosztował 25 mln złotych i pozwolił przywrócić wygląd tego zabytkowego dworca sprzed 100 lat. Główną salę zdobią malowidła Mariana Strońskiego, Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi, szklany świetlik, który przez wiele lat była zakryty, a także niezwykłe żyrandole i kinkiety wykonane z drewna. Prace zakończyły się kilka miesięcy przed mistrzostwami Euro 2012.

Zdjęcia: PKP S.A., wikipedia.org

 • Ola

  Do Jarocina bardzo podobny Kluczbork. Piękny dworzec i koszmar poruszania się po stacji – przejścia wyłącznie po kładce 40 stopni w górę, 40 stopni w dół i żadnej alternatywy. Z wózkiem, z walizami, w ciąży, w podeszłym wieku. Horror. To jest stacja przesiadkowa, na której w ciągu 2 minut trzeba przebiec z peronu na peron. Czy śnieg, czy deszcz. Nie popisały się koleje wcale.

  • Faktycznie niezbyt ciekawie od strony praktycznej.

 • Paweł

  Dworzec we Wrocławiu robi największe wrażenie

  • Zdecydowanie mieści się w Top 5 odnowionych dworców 🙂

 • iwon

  Ale dworce w mniejszych miejscowościach też pięknie wyglądają po remoncie:)

  • Kryspin

   O ile Przemyśl można zaliczyć do mniejszych miast, to właśnie dworzec w tym mieście urzekł mnie najbardziej. A Ciebie? 🙂

 • petetka

  Dworzec w Tarnowie powinien się znaleźć na tej liście

  • To jest subiektywny ranking więc generalnie proszę go traktować z przymrużeniem oka.

 • iwon

  Z mniejszych dworców spodobał mi się ten w Kędzierzynie Koźlu i Wągrowcu.

  • Fakt, szczególnie ten z Kędzierzyna można by tu dodać. Pomyślimy niebawem nad aktualizacją listy 🙂

 • ILONKA

  A gdzie Tarnów????