Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » TOP 10: Nowe zabytki, które warto odwiedzić w wakacje

TOP 10: Nowe zabytki, które warto odwiedzić w wakacje

Joan

Polska jest piękna. To nie tylko hasło, ale zaproszenie do odwiedzania miejsc, które jeszcze niedawno nie zachęcały do wycieczek. Prezentujemy nowe zabytki. Miejsca o historycznym znaczeniu, które przez bieg historii: wojny czy upadek przemysłu, przestały być potrzebne. Zostały jednak zrewitalizowane, zaadoptowane pod nowe funkcje i dostały drugie życie.

Zobacz TOP 10: Nowe zabytki na terenie naszego kraju i wyrusz ich szlakiem.

1. Kopalnia Guido w Zabrzu

Nowe zabytki - Kopalnia Guido

XIX-wieczna Kopalnia Guido stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Śląska. Po raz pierwszy zrewitalizowano podziemia, a nie poprzemysłowe obiekty na powierzchni. Kolejka, która służyła do transportu węgla dziś wozi turystów. Kopalnia „Guido” stała się wyjątkowym na skalę europejską miejscem. Obecnie jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Rewitalizacji poddano dwa poziomy. Na poziomie 320 odnowiono trzy komory, które pełnią rolę nowych płuc kopalni Guido. Znajduje się tam m.in. sala kinowa. Przekształcono w nią dawny warsztat napraw i remontów. W XIX wiecznej komorze kompresorów znajduje się przestrzeń ekspozycyjna. Wielką atrakcją są oryginalne zabytkowe maszyny górnicze. Z kolei w historycznej hali pomp urządzono klimatyczny pub.

2. Stary Maneż w Gdańsku

Nowe zabytki - Stary Maneż

W gdańskim Garnizonie powstał klub muzyczny Stary Maneż. Szybko stał się najmodniejszym punktem na klubowej mapie Trójmiasta. Rewitalizowane są już kolejne obiekty, w których znajdzie się m.in. szkoła tańca i targ żywności. Stary Maneż zlokalizowany jest w starej ujeżdżalni wojskowej garnizonu. To pierwszy etap inwestycji Garnizon Kultury, w której oprócz klubu są pracownie artystów. Trwa rewitalizacja kolejnych obiektów, a także przygotowywana jest koncepcja remontu i adaptacji Kasyna Oficerskiego.

3. Pałac w Orłowie

Nowe zabytki - Pałac w Orłowie

To oferta tylko dla turystów z bardziej zasobnym portfelem. Barokowo-rokokowy pałac w Orłowie, w którym w czasie II wojny światowej stacjonował oddział Gestapo, został wyremontowany i przekształcony w hotel, w którym panuje bajkowy klimat rodem z „Alicji w Krainie Czarów”. XVIII-wieczny budynek jest jednym z najstarszych zabytków miasta i pierwszym wpisanym do rejestru zabytków. Hotel nazywa się Quadrille Conference&Spa – właścicielki nieruchomości zainspirowane powieścią Lewisa Carrolla nazwały kompleks na cześć kadryla, który w „Alicji w Krainie Czarów” tańczyli Żółwiciel i Gryfon z homarami.

4. Odbudowana drewniana synagoga w Biłgoraju

Nowe zabytki - Synagoga w Biłgoraju

To pretekst, żeby odwiedzić te piękne tereny. Synagoga jest wierną repliką XVII-wiecznej świątyni, którą wzniesiono w Wołpie w 1648 roku. Synagoga odbudowana w Biłgoraju była uważana za najpiękniejszą w Europie. Głównie za sprawą bogatych zdobień, nazywanych żydowskim barokiem, dlatego w kolejnym etapie mają zostać odtworzone polichromie. Jest częścią powstającego w Biłgoraju miasteczka wzorowanego na dawnych sztetlach. Obok zbudowano już kilkanaście drewnianych domów, w tym replikę domu, w którym mieszkał Isaac Bashevis Singer, wnuk rabina Biłgoraja i laureat literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych etapach odbudowany ma zostać drewniany kościół, cerkiew i tatarski meczet. Miasteczko ma stać się atrakcją turystyczną.

5. Hydropolis – muzeum wody w zabytkowym zbiorniku we Wrocławiu

Nowe zabytki - Hydropolis

Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie Hydropolis jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Mieści się w zabytkowym zbiorniku czystej wody, który został wybudowany w 1893 roku. Na czterech tysiącach metrów kwadratowych można dowiedzieć się wszystkiego na temat wody. Do dyspozycji zwiedzających są 64 interaktywne instalacje w ośmiu strefach tematycznych. Wizytówką wystawy jest przestrzeń „Planeta Wody”, w której zwiedzający mogą zobaczyć projekcję sferyczną na zawieszonym ponad taflą wody globie oraz mapping 3D rzutowany na jeden z największych ekranów w Polsce. Osobne strefy zostały poświęcone znaczeniu wody dla człowieka, historii inżynierii wodnej, a także współczesnym systemom zarządzania wodą.

6. Muzeum Śląskie w Katowicach

Nowe zabytki - Muzeum Śląskie

Architekci, żeby ocalić krajobraz dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, ukryli gigantyczne Muzeum Śląskie pod ziemią. Sale ekspozycyjne znajdują się 14 metrów pod powierzchnią. Na niej pozostały zabytkowe obiekty dawnej kopalni. Nową siedzibą Muzeum Śląskiego stał się opuszczony teren wybudowanej w 1823 roku Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, która początkowo nosiła nazwę Ferdynand. Kopalnia działała do 1999 roku, a pięć lat później obiekty przejęło Muzeum Śląskie. Nieużytkowany przez wiele lat obszar znajduje się w centrum miasta, nieopodal Spodka.

7. Hotel Skansen i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Nowe zabytki - Hotel Skansen

W Sierpcu, 125 km na północny zachód od Warszawy, można się przenieść do XIX-wiecznej wsi mazowieckiej. Na 54 hektarach Muzeum Wsi Mazowieckiej zachowano ponad 80 obiektów małej i dużej architektury wiejskiej Mazowsza. Z dużą troską o szczegóły odtworzono tu m.in. wiejskie chaty, wnętrza dworku, kościółka, kapliczek, czy karczmy. Z realistycznych plenerów chętnie korzystali reżyserzy – tu powstało część zdjęć do „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, czy „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. W tej niezwykle malowniczej okolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy doliny rzeki Skrwy, powstało nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne z kompleksem SPA. Inwestorowi udało się połączyć polską tradycję z najnowszymi trendami w architekturze.

8. Muzeum Emigracji w Gdyni

Nowe zabytki - Muzeum Emigracji

Gdynia, ul. Polska 1. Pod tym adresem mieści się symbol polskiej emigracji, skąd od lat 30., na legendarnych transatlantykach, odpływali Polacy wyruszający w świat. Dworzec Morski, ikona modernizmu w Gdyni, po rewitalizacji stał się siedzibą Muzeum Emigracji. Imponujący gmach, wybudowany w modernistycznym stylu, oddano do użytku w 1933 roku. 80 lat po otwarciu, rozpoczęły się prace nad stworzeniem tu Muzeum Emigracji. Przeprowadzono rewitalizację budynku oraz zaadoptowano go na potrzeby nowej instytucji. Wystawa stała w Muzeum Emigracji poświęcona jest historii emigracji z Polski od początku XIX wieku, aż do dziś.

9. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej

To jedyne muzeum na świecie poświęcone historii polskiej Armii Krajowej. Jedyna w swoim rodzaju jest też siedziba, do której w 2011 roku, przeprowadzono muzeum. Przerobiono w tym celu XIX-wieczny magazyn Twierdzy Kraków. Adaptacja znalazła się w finale konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe. Cel był jeden – zachować surowy, militarny charakter obiektu, podkreślając nową funkcję – Muzeum Armii Krajowej.

10. Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie

Przed II Wojną Światową istniała tu zwarta śródmiejska zabudowa. W miejscu zniszczonego, neorenesansowego Domu Koncertowego, wyrósł nowy symbol Szczecina. Budynek filharmonii przypominający wierzchołek góry lodowej, wkomponował się w historyczną zabudowę ul. Małopolskiej. Koncerty organizowane są tu także w wakacje.

Zdjęcia: archiwum