Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Politechnika Wrocławska wyremontowała słynną Tołpówkę

Politechnika Wrocławska wyremontowała słynną Tołpówkę

Ivon

Zakończył się remont Tołpówki, dawnej siedziby pracowni prof. Stanisława Tołpy, odkrywcy słynnego preparatu torfowego. W budynku, który od 2007 roku jest własnością Politechniki Wrocławskiej mieści się siedziba Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki.

W latach 80., kiedy budynek należał do Akademii Rolniczej mieściła się tam Pracownia Biologii i Biochemii Torfu Akademii Rolniczej, którą kierował słynny z poszukiwań leku na raka profesor Stanisław Tołpa. Przyjeżdżali tu chorzy z całej Polski z nadzieją na zdobycie preparatu z torfu, uważanego za antyrakowy. Wtedy to do budynku przylgnęła nazwa Tołpówka, która obowiązuje do dziś, choć budynek zmienił właściciela i przeznaczenie.

Tołpówka jest kolejnym budynkiem odnowionym w ramach programu rewitalizacji Kampusu Prusa.

Remont podzielony na dwa etapy obejmował przebudowę oraz remont dachu, więźby i pokrycia dachowego, sanitariatów, portierni, rozbiórkę przybudówki, a także remont pomieszczenia laboratorium techniczno-konserwatorskiego. Przebudowano i wyremontowano też wnętrza budynku. Renowację przeszły wszystkie pomieszczenia, stolarka okienna, drzwiowa, klatka schodowa i elewacja wraz ze studniami doświetlającymi.

W budynku zachowano bardzo wiele oryginalnych elementów: balustrady, schody, drzwi, okucia i klamki okienne, zewnętrzne rolety. Podczas prac w ościeżach drzwiowych znaleziono przedwojenne gazety, na ścianach fragmenty przedwojennych tapet i ściennych wzorów, a w jedynym z pomieszczeń piwnicznych budowlańcy odkryli pod posadzką basen, który prawdopodobnie powstał w latach 70. i służył do płukania torfu.

– Kiedy osiem lat temu byłem wybierany na rektora, mówiłem o tym, jakie inwestycje chciałbym przeprowadzić w Kampusie Prusa. Chociaż nie wszystko zostało jeszcze zrobione, to te marzenia powoli się ziszczają – mówił w trakcie uroczystego otwarcia gmachu rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski. – Zaczęliśmy od wykonanego własnymi środkami remontu budynku E-1. Potem musieliśmy walczyć o pieniądze na remont Tołpówki i sąsiadującego z nim budynku E-3, łatwo nie było, ale udało się. Za półtora roku wszystkie inwestycje w kampusie powinny się zakończyć i jestem pewien, że mój następca zadba, żeby plany zostały zrealizowane.

Tołpówka została zbudowana w roku 1903, jako część zespołu zabudowań Szkoły Rzemiosł Budowlanych i Wyższej Szkoły Budowy Maszyn. Mieściły się tu mieszkania dyrektorów obu szkół. Do swojej dyspozycji mieli dwa identyczne zaprojektowane mieszkania z werandami oraz ogrody. Autorami projektu byli architekci Karl Klimm i Richard Plüddemann.

Zdjęcia: Politechnika Wrocławska/Krzysztof Mazur, Barbara Borowiak, Agnieszka Gryglewska, Michał Ciepielski