Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Tobaco Park, mieszkania w fabryce tytoniu

Tobaco Park, mieszkania w fabryce tytoniu

Ivon

Kiedy architekci weszli do pofabrycznych budynków przy ul. Kopernika, czuli jeszcze zapach tytoniu. Od lat 30-tych XX wieku działała tu bowiem Łódzka Państwowa Wytwórnia Papierosów, jedna z największych w kraju. Warszawska Grupa Arche postanowiła urządzić w niej lofty i ekskluzywne mieszkania z klimatem, czyli Tobaco Park. Zapach tytoniu ulotnił się, klimat pozostał.

Władysław Reymont opisywał to miejsce w „Ziemi Obiecanej”. Obecnie Tobaco Park jest jedną z najciekawszych łódzkich inwestycji mieszkaniowych.

Na terenie dawnej fabryki papierosów wybudowano kompleks mieszkalno-biurowy. Nazwa zdradza po części genezę rewitalizowanego obszaru. Lofty mieszczą się w dawnej Łódzkiej Wytwórni Tytoniu. Fabrykę wybudowano w miejscu XIX wiecznego lasku Milscha. Inwestor, warszawska Grupa Arche, kupiła ten teren od syndyka w 2007 roku.

Fabrykę przy ul. Kopernika wybudowano w 1895 roku. Karol Kretschmer, łódzki przedsiębiorca, stworzył tu wytwórnię tkanin i wyrobów wełnianych. Zakład przeniósł z ul. Piotrkowskiej, ponieważ w pobliżu powstawała stacja kolejowa Łódź Kaliska, która miała zapewnić mu rozwój. W przędzalni i tkalni przy ul. Kopernika, dawniej Milscha, pracowało ponad 300 robotników. Niestety zakłady Kretschnera nie obroniły się przed upadkiem, dlatego w latach 30-tych na terenie fabryki działalność rozpoczęła Państwowa Wytwórnia Papierosów. Zamiast wełny produkowano wyroby tytoniowe, głównie paczkowane tytonie, a następnie papierosy m.in. Egipskie i Płaskie. To właśnie do tej tradycji nawiązał nowy inwestor Grupa Arche, która postanowiła w starej fabryce urządzić trzygwiazdkowy hotel oraz lofty i apartamenty.

Tobaco Park w Łodzi

Projekt rewitalizacji i adaptacji zabytkowego kompleksu inwestor powierzył warszawskiemu architektowi Markowi Bulakowi z pracowni Bulak Projekt.

– Koncepcje rewitalizacji oparliśmy przede wszystkim na wykorzystaniu elementu historycznego, czyli architektury industrialnej. Inwestor chciał stworzyć miejsce z klimatem, wyjątkowe mieszkania – mówi Marek Bulak. – Zespół fabryczny składał się z czterech zabytkowych budynków. Każdy miał inną funkcję i inny charakter.

W pierwszym z zabytkowych budynków, z klasycyzującą otynkowaną elewacją, urządzono trzygwiazdkowy hotel Tobaco.

– Nad koncepcją zagospodarowania czuwał Miejski Konserwator Zabytków, z którym konsultowaliśmy zmiany. W przypadku frontowego budynku, który mieści się od strony ul. Kopernika, pod opieką konserwatora znalazła się zarówno elewacja budynku, jaki i części wspólne m.in. zabytkowy hol – mówi Marek Bulak. – W przypadku wnętrz mieliśmy dowolność, dlatego zdecydowaliśmy się nawiązać do lat 50-tych, czyli najlepszego okresu dla fabryki tytoniu.

Projekt aranżacji wnętrz powierzono łódzkiej pracowni EC-5 Architekci.

Kolejnym z zrewitalizowanych obiektów był dawny magazyn. – Zachowaliśmy w nim wszystko, co było możliwe. W niektórych miejscach odkryliśmy cegłę, zamontowaliśmy stare wrota. Zależało nam na utrzymaniu surowego charakteru tych obiektów – mówi Bulak.

Budynek został częściowo spalony. Jedno skrzydło nie nadawało się do remontu. Architekci zdecydowali się na nadbudowę, zamiast rekonstrukcji budynku.

– Magazyn został częściowo spalony. Początkowo chcieliśmy zrekonstruować spalony fragment budynku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się jednak na pozostawienie stanu surowego i nadbudowę piętra w nowoczesnym stylu. Do starej ceglanej tkanki dobudowaliśmy nową bryłę – mówi Bulak.

W kolejnym zrewitalizowanym budynku stworzono mieszkania z wielkimi przeszkleniami. W ostatnim największą wartością są drewniane stropy. Wzmocniono je i odkryto. W kilku miejscach zachowano także kamienne klatki schodowe. Pofabryczne budynki połączono przeszklonymi łącznikami, które sprawiają wrażenie, jakby unosiły się nad ziemią.

W kompleksie Tobaco Park oprócz rewitalizacji poprzemysłowych obiektów, wybudowano także trzy nowe budynki.

– Działka, którą kupił inwestor pozwalała na wybudowanie nowych obiektów. Zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie w kompleksie trzech nowych budynków. Stylem nawiązują oczywiście do stylu industrialnego, a także ceglanej architektury przemysłowej Łodzi – mówi Marek Bulak. – Jeden z budynków znajduje się od frontu całego kompleksu. Elewacja nawiązuje do starych podziałów kamienic. Mimo, że jest to jedna bryła, podział elewacji może sugerować, że są to cztery niezależne obiekty. Budynek wysokością zrównany jest z sąsiednimi kamienicami. Dzięki temu udało się zachować rytm ulicy Kopernika.

Wizualizacje Grupa Arche
Fot. Pracownia Bulak Projekt